Niemal każdy kto zajmuje się programowaniem słyszał o konferencji 4Developers. Jeśli jednak jakimś cudem nie słyszeliście, to powinniście wiedzieć, że jest to jedna z największych konferencji dla programistów w Polsce.

Organizacja

Organizacja tak dużej imprezy to zapewne nie lada wyzwanie. Jednak nie jest to pierwsza edycja tej imprezy więc można by się spodziewać, że wszystko zostanie zapięte na ostatni guzik i obędzie się bez większych wpadek. Niestety, aż tak idealnie nie było 🙁

Rozpoczęcie imprezy

Tutaj nie wypowiem się jak było w momencie, gdy konferencja się rozpoczęła. Gdyż jak to zawsze bywa w takich sytuacjach miałem telekonferencję z klientem, która spowodowała, że w hotelu pojawiłem się kilka minut po 10.

Jednak śmiem przypuszczać, że nie było większych problemów, gdyż stanowisk wydających identyfikatory było sporo. Dodatkowo uniknięto błędu z konferencji PHPCon na której byłem w 2016 roku. Gdzie trzeba było szukać identyfikatorów na stolikach, a przy sporej liczbie uczestników trochę to trwało. Tutaj identyfikatory były drukowane i nalepiane na stylowe smycze 😉

4Developers - identyfikator

Tutaj duży plus za dobrą organizację.

Aplikacja

Na konferencji jak i przed zachęcano do instalacji specjalnej aplikacji na telefon, która teoretycznie powinna ułatwić nam życie. Mogliśmy bowiem w niej oznaczyć, które prelekcje nas interesują, podejrzeć wszystkie ścieżki oraz oceniać wykłady.

I rzeczywiście aplikacja była przydatna, jednak do pełni szczęścia brakowało mi możliwości wyłączenia ścieżek, które mnie nie interesowały. Bowiem przeglądanie wszystkich nieco mija się z celem, a pozostawienie kilku które mnie najbardziej interesują było by spełnieniem marzeń.

Kolejny plus, choć już bez serducha 😉

Jedzenie…

I tutaj mam najbardziej mieszane odczucia. A jest to spowodowane faktem, że obiad był wydawany w formie lunch boxów jakie możecie kupić u pana kanapki w korpo. Jednak to jeszcze jakoś bym przeżył, ale niewybaczalne było to, że dania były zimne. Smaczne, ale zimne. Ogromne rozczarowanie, nie spodziewałem się tak słabej organizacji tego elementu.

Zaś moje mieszane odczucia wynikają z faktu że przy salach wykładowych mogliśmy znaleźć świetnie zaopatrzony bufet. Kawa, herbata, soki oraz ciasteczka wszelakiej maści, pozwalały na chwilę oddechu pomiędzy wykładami.

Po dość długich przemyśleniach w temacie jedzenia muszę dać minus. I mam nadzieję, że zmotywuje do organizatorów, aby w przyszłym roku ten aspekt uległ poprawie.

A było ich 130

Wykładów było mnóstwo i zobaczenie ich wszystkich zwyczajnie było nie możliwe. W związku z czym upchałem w aplikacji ile się dało z nadzieją, że wybór był trafiony. Na szczęście większość z nich było nagrywanych więc jest szansa, że organizatorzy udostępnią je i będzie możliwość nadrobienia pozostałych.

Samych ścieżek było 15, ja jednak skupiłem się na soft skils-ach, gdzie tematy wydawały się bardzo interesujące oraz PHP w którym programuję na codzień. Przy czym na soft skils-ach większość wykładów została ograniczona czasowo do 15 minut. Poza chyba jednym wyjątkiem o którym przeczytacie poniżej.

Jak krótkim filmikiem podbić social media oraz media tradycyjne i zarobić na tym kilka milionów złotych – Waldemar Maniewski

Pan Waldemar był chyba jedną z nielicznych osób nie związanych z IT. Prezentacja omawiała jak siostry zakonne z Broniszewic, krótkim filmikiem zarobiły na zbudowanie domu opieki dla swoich podopiecznych.

4Developers - siostry zakonne z Broniszewic

Był to najsłabszy wykład na jakim byłem i był całkowitą stratą czasu. Na szczęście było to jedynie 15 minut, podczas których Pan Waldemar próbował powiedzieć jakie warunki musi spełnić filmik, aby zaistnieć w sieci i odnieść sukces na przykładzie wcześniej wspomnianych zakonnic.

Wypalenie zawodowe dla programistów – Grzegorz Godlewski

Temat dość ciekawy niestety ze względu na ograniczenie czasowe, nie dało się tematu według mnie wystarczająco zgłębić. A można było lepiej rozwinąć przyczyny wypalenia oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem. Nie obwiniam tutaj Grzegorza, a raczej osobę która wymyśliła, że w 15 minut można zaprezentować każdy temat.

Sam wykład chętnie bym jeszcze raz zobaczył jednak w rozszerzonej wersji.

The A-Team – czyli jak dobierać ludzi – Michał Szczepanik

Kolejny wykład przy którym żałuję, że nie trwał dłużej. A to dlatego, że fajnie by było poznać charakterystyki różnych grup ludzi. Także sam proces kształtowania się zespołów wydawał się ciekawy i można by było powiedzieć nieco więcej. Niestety jeśli ma się 15 minut to można tylko pobieżnie omówić temat.

Niedosyt pozostał, ale taki pozytywny, zachęcający do szukania informacji na poruszone tematy. Mam także nadzieję, że Michał jeszcze na jakiejś konferencji poopowiada nam nieco więcej jak dobierać ludzi do zespołu.

Fajny mini wykład, polecam z czystym sumieniem.

Personal Branding – Cezary Woszczyk

Tego nie byłem w stanie zrozumieć, czemu to był jedyny wykład, który miał sensowny czas na tej ścieżce ?? Jednak w przypadku tego wykładu to śmiało mógł mieć jedynie 15 minut bo tyle było konkretnej treści. Prowadzący zamiast nam opowiedzieć jak robić personal branding sam go uprawiał i chyba z nie najlepszym skutkiem.

Rady pokroju załóż konto na Instagram-ie, czy usuń głupie zdjęcia z Facebook-a. To chyba nie to czego wszyscy oczekiwali od tego wykładu.

Radzę omijać ten wykład na konferencjach chyba, że treść ulegnie znacznej poprawie.

Jako programista, jak przemawiać? Co jest najważniejsze ? – Cezary Walenciuk

Właściwie prelekcja skierowana nie tylko do programistów. Każdy mógł wyciągnąć coś z niej dla siebie. Jak na 15 minut to w sam raz. Kilka szczegółów z własnego doświadczenia zdecydowanie urozmaiciło wystąpienie.

Ogólnie na plus.

Liderem być – Anita Przybył

Anita przybliżyła nam kawałek historii jednego z najgorszych okrętów Stanów Zjednoczonych. Oraz jak jeden mądry człowiek rozumiał, że trzeba słuchać ludzi i tworzyć więzi, aby budować zaangażowanie załogi. Idealnie tutaj pasuje obrazek:

leader vs boss

Wszystkie przeprowadzone zmiany na okręcie można przenieść na firmę, która jest takim okrętem. Jeśli odpowiednio zmotywujemy ludzi to jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko. Z najgorszego okrętu stać się najlepszym, z małej jednoosobowej firmy zbudować prężnie działającą firmę zatrudniającą setki pracowników.

Przyjemny wykład, w sam raz na 15 minut.

Skąd się bierze Twoja wypłata, czyli jak IT może dogadać się z biznesem? – Paweł Rekowski

Jedna z ciekawszych prezentacji na ścieżce Soft Skills. Pewnie dla osób mających własną działalność, jak ja, większość rzeczy to banały. Niestety jak można się przekonać nie każdy z pracowników zdaje sobie sprawę, z tych banałów. Bowiem kto z nas pracując na etacie myśli, że dla pracodawcy kosztami jest nasza kawusia, biuro oraz milion innych drobnych rzeczy. Widzimy tylko, że my zarabiamy w przeliczeniu na godzinę 50 pln, a pracodawca za naszą pracę bierze 250 pln. I pytamy się czy to jest uczciwe ??

Fajnie, że ktoś stara się uświadamiać ludzi skąd bierze się ich wypłata. Oraz jakie ryzyko podejmuje pracodawca zatrudniając pracowników na etacie.

Duży plus 🙂

Saga Process Manager CQRS – Mariusz Gil

Niestety nic nie mogę napisać na temat samego wykładu bo zwyczajnie nie zmieściłem się do sali. Zaś stojąc przy drzwiach praktycznie nic nie słyszałem. W związku z czym zrezygnowałem i poszedłem na wyrażenia regularne. Mam jednak nadzieję, że uda mi się jeszcze gdzieś wysłuchać tego wykładu.

Nie ma nic prostszego niż napisanie wolnego regexpa – Maciej Rząsa

Na ten wykład trafiłem ze względu na brak miejsca na wykładzie Mariusza Gila o Sagach. Był on planem awaryjnym na wypadek, gdyby Sagi nie okazały się zbyt ciekawe lub były zbyt trudnym tematem. I powiem szczerze, że bardzo miło się zaskoczyłem 🙂

4Developers - Maciej Rząsa

Sam w sobie temat wyrażeń regularnych jest dość nudny. Kiedyś przeczytałem dość dobrą książkę na ich temat i doskonale zdaje sobie sprawę co można zrobić za ich pomocą. Jednak tutaj Maciek zrobił coś niesamowitego, mianowicie pokazał, że temat ten może być interesujący i jego ignorowanie może nas sporo kosztować. Ponieważ jedno źle napisane wyrażenie regularne, może uziemić całą naszą stronę.

SUPER wykład polecam !!! Jeśli będzie gdzieś dostępne wideo to warto obejrzeć.

MySQL – Validate Your schema and change it smoothly – Piotr Suszalski

Temat bardzo interesujący dla osób mających do czynienia z nieco większymi bazami danych niż stronki firmowe stawiane na WordPress-ie. Bowiem przy tabelach zawierających dziesiątki milionów rekordów, niemal każda operacja na strukturze tabeli potrafi zająć dłuuuuuuższą chwilę.

Piotr pokazał sposoby ja w prosty sposób przeanalizować tabele w bazie danych. Zaś na podstawie tej analizy wyciągnąć wnioski, którym tabelom należało by się przyjrzeć bliżej. Dodatkowo przedstawił narzędzia dzięki którym operacje na strukturze dużych tabel nie będą takie straszne i czasochłonne.

Jedyny mój zarzut to dynamika wykładu, w pewnym momencie zrobiło się mega nudno i można było odpaść. Przydało by się coś w środku co nieco ożywiło by atmosferę.

Wykład zaliczam do udanych 🙂

Symfony without a framework – Tomasz Kowalczyk

Jako że na codzień siedzę w Symfony to chciałem zobaczyć o czym nam opowie Tomasz Kowalczyk. Trochę się obawiałem, że wykład jest dla początkujących. I niestety obawy były uzasadnione 🙁

W ciągu wykładu Tomek zdążył przejść kilka kluczowych elementów Symfony. O których z pewnością wiecie jak działają jeśli programujecie w tym frameworku od dłuższego czasu. Mimo wszystko dobre wprowadzenie do kolejnego wykładu dla osób bardziej zaawansowanych. Mam nadzieję, że takowy powstanie i będę miał okazję się na niego wybrać.

Dla początkujących z Symfony wykład obowiązkowy, dla osób doświadczonych można sobie odpuścić.

JavaScript and Machine Learning – Patryk Omiotek

I na sam koniec dnia trafiłem na Machine Learning, do którego zrobił nam wprowadzenie Patryk Omiotek. Wielu z was zapewne zdziwi się, że uczenie maszynowe można realizować w JS. Z reguły słyszy się o dedykowanych językach czy rozwiązaniach znajdujących się w chmurze. A tu taka niespodzianka 😉 Choć trochę mało czasu było na teorię to wydaje mi się, że najważniejszą koncepcję Patrykowi udało się przekazać.

Dodatkowo mogliśmy zobaczyć takowe uczenie w praktyce, taki mały Live Coding był świetnym uzupełnieniem wykładu. Pomimo drobnej wpadki przy kodowaniu całość bardzo mi się podobał i chętnie bym się dowiedział czegoś więcej.

Duży plus 🙂

Czy warto ?

Tak, warto. Chociażby dla samego zobaczenia jak tak duża impreza wygląda w praktyce. Bo nie liczył bym na zbyt duży networking, chyba że jesteście w stanie poświęcić jakieś wykłady. Ja nie byłem, chciałem wyciągnąć ile się dało z wykładów. Zaś poznawać nowe osoby wolę w bardziej kameralnej atmosferze. Jak chociażby na warsztatach, które odbyłem z Docker-a na Stacji IT czy też DevStyle Speakers 2017 zorganizowanych przez Macieja Aniserowicza.

Czy pojadę na kolejne, raczej tak, ale może już jako prelegent 🙂 Trzymajcie kciuki i do kolejnego wpisu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close