Jako że bazą projektu jest stworzenie panelu pozwalającego użytkownikom odnotowywać wejścia / wyjścia oraz przerwy to w tym wpisie chciałbym skupić się na sprzęcie, który zostanie wykorzystany do stworzenia panelu.

W dużej mierze posłużę się gotowymi komponentami, które połączę w całość i skupię się na oprogramowaniu. Gdy będzie ono spełniało założenia wrócę do eksperymentowania ze sprzętem, może wydawać się to niezbyt logiczne jednak lubię działać iteracyjnie. Co to oznacza ? Po prostu idę po najmniejszej linii oporu, zwłaszcza gdy nie mam doświadczenia w danym zagadnieniu. Kto bowiem zaczyna naukę programowania od wzorców projektowych i testów jednostkowych ?

Poniżej lista komponentów które są łatwo dostępne, dość tanie i da się je połączyć bez większej wiedzy z zakresu elektroniki 🙂   Czyli warunek pierwszej iteracji został spełniony – jest prosto 😉

Raspberry Pi

Mikrokomputer którego chyba nie trzeba przedstawiać, swego czasu trzeba było czekać w kolejce aby go zakupić. Świetna platforma do testów ze względu na dość dobre parametry oraz linuksa jako system operacyjny.

Raspberry Pi

Ja mam tutaj Raspberry Pi 2 Model B, nie jest to najnowsza wersja tego popularnego mikrokomputera jednak w zupełności wystarczy do moich celów.

Ekran dotykowy

Raspberry Pi ze względu na swoją popularność i szerokie zastosowanie dzięki małym wymiarom dorobił się dedykowanego ekranu dotykowego. Nie jest to może ekran o najlepszych parametrach na świecie jednak na moje potrzeby będzie wystarczający.

ekran dotykowy 7 cali

Specyfikacja

  • Typ: ekran dotykowy, pojemnościowy
  • Przekątna: 7 „
  • Rozdzielczość: 800 x 480 px
  • Odświeżanie: 60 fps
  • Głębia kolorów: 24 bity
  • Kąt widzenia: 70 stopni
  • Współpracuje z: Raspberry Pi w wersji 3 B, 2 B / 1 B+ i A+
  • Komunikacja poprzez port DSI
  • Wymiary ekranu: 155 x 86 mm
  • Wymiary płytki: 194 x 110 x 20 mm

Jak widać po powyższej specyfikacji rozdzielczość nie jest największa jednak ważniejsze jest to, że jest to ekran pojemnościowy nie zaś rezystancyjny, którego działanie bywa różne choć ma swoje plusy.

Czytnik RFID

Tutaj mamy do czynienia z typowym produktem noname, gdzie został zastosowany prosty czytnik RFID, który w systemie jest widziany jako „klawiatura”. I po odczycie danych z karty / pastylki przesyła dane na wejście co na razie będzie wystarczające.

czytnik rfid

Czytnik podłączany jest kablem USB dodatkowo na obudowie znajduje się dioda, która zapala się na zielono po odczycie oraz dodatkowo otrzymujemy sygnał dźwiękowy co pozwala na zorientowanie się, że odczyt się powiódł nie patrząc na samo urządzenia.

W kolejnej iteracji urządzenie wymienimy na coś co sami będziemy programować np. moduł RFID MF RC522 13,56MHz SPI, który bez większych problemów powinniśmy podłączyć do Raspberry Pi.

płytka z czytnikiem rfid

Tablet

Dodatkowo do listy urządzeń dodałem tablet Nexus 7, który będzie służył do testów jako drugi panel dotykowy. Przyda się na etapie testowania widoków panelu dotykowego w wyższych rozdzielczościach bowiem jego rozdzielczość to 1280 x 800 pikseli

tablet nexus 7

Dodatkowo panel ten będzie mógł się stać pełnoprawnym panelem RCP jednak nie będzie mógł działać w trybie offline oraz nie będzie wykorzystywał czytnika RFID (chyba że pobawimy się w przejściówki, ale o tym pomyślimy później).

Podsumowanie

Jak widzicie mam tutaj bardzo łatwo dostępny sprzęt który właściwie wymaga jedynie podłączenia kilku kabelków i będzie działał. Najfajniejsze teraz przed nami, czyli konfiguracja systemu oraz pisanie kodu 🙂

Do jutra…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close