Ale o co chodzi ?

Ideą bloga jest chęć pokazania jak dużo można zrobić w ciągu tytułowych czterech tygodni. Każdy z nas może poświęcić jakiś czas w ciągu dnia na zapoznanie z interesującą go technologią, zagadnieniem, wystarczą tylko chęci i może odrobina motywacji 😉

Cztery tygodnie z…

Poniżej przedstawiam listę rzeczy którym chcę poświęcić swój “wolny” czas i które będą tematyką tego bloga. Nie traktujcie jej jednak jako sztywną listę która nie będzie ulegała zmianie, a także kolejność poniższych tematów nie musi odpowiadać kolejności w jakiej będę się nimi zajmował.

Nagrody!!!

Jako że chyba każdy z nas lubi dostawać nagrodę za wykonaną pracę to za każde 4 tygodnie z wybraną technologią przewidziana jest mała nagroda, i nieco większa gdy zadanie było trudne i wymagało więcej pracy 😉

#01 Podstawy programowania w Swift

Od bardzo dawna chciałem pisać aplikację na telefony jednak brak motywacji skutecznie to uniemożliwiał jednak teraz koniec z tym !!! Jest to pierwsze zadanie na liście i od niego zacznę wpisy na blogu, gdyż prowadzi ono bezpośrednio do jednego z celów jakie stawiam przed sobą, czyli zawodowe tworzenie aplikacji mobilnych.

Cel:
Napisanie przynajmniej jednej prostej aplikacji na iOS.

Nagroda:
Dzień z Harrym Potter-em, czyli cały dzień poświęcam na obejrzenie wszystkich części Harrego Potter-a którego jestem fanem pomimo wieku 😉

#02 NodeJS

NodeJS jest bardzo ciekawą platformą umożliwiającą nam pisanie aplikacji serwerowych w JavaScript i tutaj chciałbym zgłębić od podstaw tworzenie aplikacji na tę platformę i napisać prostą aplikację do kontroli czasu pracy (RCP).

Cel:
Napisanie aplikacji do kontroli czasu pracy – RCP

Nagroda:
Wyprawa do kina na nachosy i film – dokładnie w tej kolejności 😉

Wpisy:

#03 Gotowanie z…

Jako że lubię gotować i chciałbym ograniczyć spożycie fast food-ów do zera, to postanowiłem że przez 28 dni będę zdrowo się odżywiać. W tym czasie na blogu pokażę jak przygotować coś smacznego do jedzenia.

Cel:
Nie zjeść żadnego fast food-a i przygotować 28 wpisów na blogu z posiłkami.

Nagroda:
Kolacja dla dwojga w meksykańskiej knajpie

Wpisy:

#04 Kanał na YouTube

Raczej YouTub-erem nie zostanę, i nie to jest celem tego zadania. W związku z prowadzeniem strony porady-it.pl, chciałbym najczęściej odwiedzane porady zamieścić na YouTube w formie wideo poradników. Jeśli pomysł się przyjmie to będę kanał stopniowo rozwijał.

Cel:
Przygotować minimum 28 wideo poradników ze strony porady-it.pl

Nagroda:
Dwa filmy z listy do kupienia

#05 Frontend

Zajmuję się kodowaniem stron od czasów kiedy to się robiło jeszcze na tabelkach, a Internet Explorer był wiodącą przeglądarką. Wiele się zmieniło i znajomość tylko HTML-a i CSS-a już nie wystarczy. Dlatego chcę przybliżyć jakimi narzędziami możemy ułatwiać sobie pracę jako współczesny Front-End developer.

Cel:
Zapoznanie z podstawami LESS / SASS, Gulp / Grunt, NPM, jQuery

Nagroda:
Dwie książki z listy do kupienia

Wpisy:

#06 Produktywność

Przegląd narzędzi, technik, książek dotyczących produktywności. Przez miesiąc będę czytał testował i dzielił się technikami już wypracowanymi przez lata pracy programisty czy to na etacie czy też jako freelancer.

Cel:
Przetestowanie aplikacji oraz technik wspomagających produktywność oraz opisanie jak się sprawdzają na produkcji 😉

Nagroda:
Mysz Logitech MX MASTER

Wpisy:

#07 Wordpress

Aktualnie najpopularniejsza platforma do blogowania, którą można zaadaptować niemal do każdego celu. Na jej bazie można zbudować nie tylko blogi ale także strony firmowe, wizytówki, sklepy oraz wiele więcej. Cztery tygodnie z WordPress-em poświęcę na badaniu jego możliwości od strony dewelopera, ale także zwykłego użytkownika który chciałby wzbogacić swoją stronę / bloga o nowe rozwiązania.

Nagroda:
Jeden z filmów znajdującej się na liście do kupienia i obejrzenia

#08 ScreenFlow

ScreenFlow jedna z najlepszych aplikacji do nagrywania pulpitu oraz tworzenia wideo prezentacji / tutoriali / kursów na Mac OS X.

Cel:
Stworzenie 28 filmików instruktażowych z obsługi ScreenFlow

Nagroda:
Dodatkowe materiały do ScreenFlow

Wpisy:

#09 28 książek, które warto przeczytać

Oczywiście przeczytanie 28 książek w ciągu 28 dni jest niewykonalne (przynajmniej dla mnie). Jednak w ciągu 28 dni przybliżę wam jakie książki warto przeczytać oraz przeczytam 1 książkę tygodniowo.

Cel:
Przeczytać 4 książki i opisać 28 które warto przeczytać i dlaczego

Nagroda:
Zakup filmu będącego ekranizacją jednaj z 28 książek

Wpisy:

#10 Wirtualizacja

Ostatnimi czasy bardzo popularne staje się wirtualizowanie środowisk produkcyjnych oraz deweloperskich, a to za sprawą Docker-a i Vagrant-a. Tak więc postaram się zgłębić temat, aby zobaczyć czy warto wirtualizować środowiska deweloperskie i produkcyjne.

Cel:
Zwirtualizować własne środowisko deweloperskie wykorzystując Vagrant-a i Docker-a

Nagroda:
Obudowa do telefonu od bewood.pl lub innej firmy.

Wpisy:

#11 GIT

Jako że na codzień korzystam z tego systemu kontroli wersji lecz jest to wiedza dość płytka to postanowiłem zagłębić się w system i zostać ninja. To takie modne ostatnimi czasy 😉

Cel:
Usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy na temat systemu kontroli wersji.

Nagroda:
Dobra kawa z coffedesk.pl

Wpisy:

#12 Back-end deweloper

Podobnie jak w przypadku Front-end deweloperów back-end deweloper potrzebuje ciągle poznawać nowe narzędzi i rozwiązania, które ułatwiają pracę. Jednak nie zawsze w pracy przy projekcie mamy na to czas, gdyż wymaga się od nas dostarczenia jak najszybciej działającego rozwiązania. Tutaj będę omawiał zagadnienia, które się u mnie już sprawdziły oraz takie które właśnie testuję.

Cel:
Lepsze poznanie narzędzi które back-end deweloper powinien znać.

Nagroda:
Dwa filmy z listy do kupienia 🙂

Wpisy:

#13 Pasywne źródło dochodu

Cały czas staram się poznawać nowe rzeczy i eksperymentować z innymi. Tutaj zaczniemy eksperyment, który ma na celu sprawdzenie czy uda się zacząć zarabiać pasywnie na prowadzeniu strony. Mam stronę z poradami porady-it.pl na którą bardzo rzadko wrzucam wpisy, a pomimo to utrzymuje się względnie duży ruch. Zobaczmy czy strona będzie w stanie przez rok czasu zarobić i jakiego rzędu będzie to kwota.

Cel:
Aktywizacja strony poprzez publikację przez 4 tygodnie codziennie wpisów z poradami. Uruchomienie reklam, afiliacji lub innych form zarabiania na stronie.

Nagroda:
Dobra kawa, aby wpisy się łatwiej pisało 😉

#14 Meetup

Jako że moja aktywność społecznościowa ogranicza się jedyne do kontaktów z osobami w pracy oraz okazjonalnie na szkoleniach. To postanowiłem przyjrzeć się nieco dokładniej różnym szkoleniom organizowanym przez społeczność oraz spotkaniom tejże społeczności. Mam nadzieję że zachęci to was do uczestnictwa w niektórych z tych wydarzeń.

Cel:

Uczestnictwo w 28 meetup-ach czy szkoleniach.

Nagroda:

Czteropak dobrego piwa.

Wpisy:

#15 Komiksy

Komiksy większości z nas mogą się kojarzyć z rozrywką dla dzieci. Jednak ta forma przekazu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla młodego czytelnika. Właściwie powinienem powiedzieć, że większość komiksów wydawana w Polsce jest adresowana do dojrzalszego odbiorcy. I tutaj znajdziecie tylko takie pozycje. Jedna będą poważne inne to czysta rozrywka 🙂

Cel:

Recenzja 28 najciekawszych komiksów jakie czytałem bądź czytam.

Nagroda:

Kolejny komiks 😉

Wpisy:

  • Kaznodzieja ( tom 1, tom 2, tom 3, tom 4, tom 5, tom 6 )
  • Skalp ( tom 1, tom 2, tom 3, tom 4, tom 5 )
  • Zabij albo zgiń ( tom 1, tom 2 )
  • Black Monday Murders ( tom 1 )
  • Wbrew naturze ( tom 1 )
  • Głębia ( tom 1, tom 2 )
  • Odrodzenie ( tom 1, tom 2 )
  • Jessica Jones: Alias ( tom 1, tom 2, tom 3, tom 4 )
  • Chew ( tom 1, tom 2, tom 3, tom 4, tom 5, tom 6, tom 7, tom 8 )
  • Transmetropolitan ( tom 1, tom 2 )
  • Czarny młot ( tom 1 )
  • Ex Machina ( tom 1 )

#16 Bazy danych

Wpisy:

Close