Czy warto aktualizować ScreenFlow do wersji 8

ScreenFlow właśnie zostało wydane przez Telestream w wersji 8. Jeśli posiadacie wcześniejszą wersję oznaczoną numerkiem 7 to pewnie zastanawiacie się czy warto płacić za aktualizację do wersji 8. W tym wpisie postaram się pomóc podjąć wam decyzję.

Stock Media Library

Jeśli zazdrościliście innym aplikacjom dostępu do dużych bibliotek z gotowymi fragmentami video czy tez zdjęć to już nie musicie. ScreenFlow w najnowszej wersji otrzymał dostęp do ogromnej biblioteki z materiałami, ale jest oczywiście mały haczyk 😉 Dostęp jest płatny w formie subskrypcji 60$ / rocznie. Czy to dużo, ciężko powiedzieć, jednak jest to krok w dobrym kierunku.

Miniaturki na linii czasu

Do tej pory na linii czasu mieliśmy jedynie miniaturkę na samym początku materiału video. Dzięki temu widzimy od razu z jakim materiałem mamy do czynienia. W nowej wersji mechanizm został rozszerzony i klikając na ikonę w prawym dolnym rogu.

ScreenFlow - linia czasu z jedną miniaturką

Dostajemy kilka opcji do wyboru, do tej pory mieliśmy wybraną opcję Single thumbnail. I można było jedynie ją wyłączyć, a teraz proszę bardzo.

ScreenFlow - linia czasu - dostępne opcje

Wyłączenie miniaturek nas nie interesuje. Włączmy więc miniaturki na całej długości ścieżki Track thumbnail i zobaczmy jak będzie to wyglądało.

ScreenFlow - linia czasu z wieloma miniaturkami

Bardzo dobry pomysł, zwłaszcza przy dłuższych materiałach. Od teraz nie trzeba będzie się przez nie przeklikiwać, aby znaleźć się w odpowiednim miejscu materiału. Może nie było to zbyt uciążliwe, ale zmiany na lepsze trzeba chwalić.

Eksport do formatu APNG (animowany PNG)

Szczerze powiedziawszy nie miałem pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak animowany PNG. Jest to nieco zaskakujące jednak coś takiego istnieje. Charakteryzuje się lepszą jakością niż GIF co może się przyda przy osadzaniu, krótkich animacji na stronie internetowej.

Dogrywanie ścieżki audio

To jest dość ciekawa funkcjonalność, daje nam możliwość dogrania ścieżki audio do montowanego materiału video. W tym celu wchodzimy do Insert -> Narration

ScreenFlow - menu Insert -> Narration

To spowoduje zmianę nawigacji, gdzie przycisk Play zmienia się w Record co widać poniżej.

ScreenFlow - Jak zmieni się nawigacja gdy włączona jest narracja

Pozostałe zmiany

Poza tak znaczącymi zmianami jak wprowadzenie integracji z biblioteką multimediów, czy miniaturkami na linii czasu. Wprowadzono także szereg mniejszych zmian, które usprawnią pracę z ScreenFlow.

 • wsparcie dla GoPro CineForm Codeck, czyli dostajemy możliwość importu filmów z GoPro oraz ich edycji,
 • możliwość zapisania klatki z filmu jako zdjęcie JPG,
 • przy eksporcie filmów do serwisu YouTube możemy ustawić miniaturkę oraz czas publikacji video,
 • pełne wsparcie dla kodeka H.265/HEVC Decoding, bowiem wersja 7 miała jedynie możliwość eksportu do tego formatu. Teraz możliwy jest import i edycja dzięki czemu możemy edytować filmy z iPhone X,
 • eksport filmu do formatu zgodnego z Instagram-em, niestety upload filmu jest niemożliwy jednak nie będzie wymagał on dalszej obróbki,
 • oznaczenie czerwoną ramką monitora, którego ekran będzie nagrywany,
 • dodatkowe ustawienia ilości klatek na sekundę na linii czasu,

  ScreenFlow - ikona wyboru zmiany ilości klatek na sekundę

  I dostajemy do wyboru:

  ScreenFlow - dostępne opcje po wybraniu ilości klatek na sekundę

Wymienione powyżej modyfikacje to nie wszystkie jakie zostały wprowadzone do nowej wersji. Więcej modyfikacji oraz poprawek znajdziecie na stronie z historią wersji.

Warto czy nie warto aktualizować ScreenFlow ?

Jeśli śledzicie tego bloga dość uważnie to zapewne pamiętacie, że przy wydaniu wersji 7 byłem za aktualizacją z wcześniejszych wersji. Niestety w przypadku tej wersji, na ten moment nie warto aktualizować ScreenFlow do nowszej wersji, o ile nie potrzebujecie którejś z wymienionych funkcjonalności. Ja osobiście poczekam na kolejne aktualizacje i może dopiero wtedy przejdę na nowszą wersję.

Close