Jeżdżąc po konferencjach trafiamy na różnych prelegentów. Takich z ogromnym doświadczeniem, których często można spotkać na scenie jak Maciej Aniserowicz, Mariusz Gill, Piotr Gankiewicz i wielu, wielu innych. Jednak prócz starych wyjadaczy, na scenie często mamy szansę zobaczyć młodą krew, która dopiero zaczyna swoją przygodę z byciem prelegentem. Jeśli kiedykolwiek wpadła ci do głowy taka szalona myśl “chcę występować”, ale nie wiesz od czego zacząć to odpowiedź jest jedna DevStyle Speakers.

Czym jest DevStyle Speakers ?

Otóż jest to inicjatywa Macieja Aniserowicza, który sam mówi o niej w ten sposób.

devstyle speakers to inicjatywa wprawiająca polską scenę prelegencką w ruch. Pomaga postawić pierwszy krok albo rozwinąć skrzydła. To takie Toastmasters, ale… techniczne, programistyczne. NASZE. Wspieramy się, motywujemy i inspirujemy

Maciej Aniserowicz

W praktyce wygląda to jeszcze lepiej niż w słowach Maćka. Zapisując się na Speakers-ów spędzimy dwa dni z niesamowitymi ludźmi. Pierwszy dzień to warsztaty, które odbywają się w dwóch mniejszych grupach dzięki czemu  atmosfera jest bardzo koleżeńska oraz pozwala to na bezpośredni kontakt z prowadzącym. Drugi dzień to dzień wystąpień, gdzie mamy szansę wystąpić przed wszystkimi i zaprezentować wcześniej przygotowany temat (przez 7 minut scena jest tylko Twoja). 

W tym roku mieliśmy warsztaty z emisji głosu z Moniką Malinowską oraz  z Maćkiem o tym jaką drogę przeszedł, na co należy zwracać uwagę, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się chronić przed różnymi wpadkami.

Emisja głosu

Pod tym jakże dziwnym pojęciem kryje się praca z głosem, który jest naszym narzędziem na scenie. I jak każde narzędzie wymaga odpowiedniej uwagi i umiejętności w posługiwaniu się nim. Już na samym wstępie Monika Malinowska zaprezentowała nam jak poprzez odpowiednią barwę, głośność i tempo jesteśmy w stanie wzbudzać emocje. Do tego celu posłużyła się angielskim fragmentem książki “Alicja po drugiej stronie lustra” i zrobiła to genialnie !!!

When I use a word, it means just what I choose it to mean – neither more nor less

Alicja po drugiej stronie lustra

Dalej było tylko ciekawiej, praca w grupach, ćwiczenia jakie możemy wykonywać przed wejściem na scenę, jak pracować z mikrofonem oraz uziemienie. Czyli ćwiczenie dzięki któremu jesteśmy w stanie dużo pewniej stać i występować na scenie.

Na koniec Monika dała nam garści rad jakie ćwiczenia możemy wykonywać na codzień w domu, aby poprawić nasze przyszłe wystąpienia na scenie.

10 lat do bycia prelegentem

Warsztaty Maćka to opowieść o jego początkach i próbie udowodnienia nam, że jeśli on potrafi to my też damy radę. I szczerze, jego historia pokazuje takiej osobie jak mi, mieszkającej w swojej przyjemnej piwnicy, że może rzeczywiście jestem w stanie wyjść i trochę ulepszyć ten świat.

Jednak sama historia to jedno, a wiedza jaką dostajemy to drugie. Prelegent z tak dużym doświadczeniem na scenie jak Maciej w w godziny był w stanie opowiedzieć nam o największych niebezpieczeństwach z jakimi możemy się spotkać i wyzwaniach jakie stoją przed prelegentem.

Poniżej tylko kilka rad jakie można było usłyszeć:

  • temat prezentacji musi pochodzić z pasji i wiedzy ( nie opowiadaj o rzeczach, które poznałeś wczoraj ),
  • mówisz za cicho, włącz głośną muzykę i mów tak głośno aby słyszano Ciebie nie muzykę,
  • kiedy jesteś na scenie to Ty jesteś autorytetem w danej dziedzinie i nie pozwól tego zmienić,
  • temat powinien posiadać jedną myśl przewodnią,
  • kiedy wiesz, że poszło coś nie po Twojej myśli nie mów o tym, tylko Ty wiesz jak to powinno wyglądać,
  • jeśli jesteś zadowolony ze swojej prezentacji oraz innym się ona podobała to wygłoś ją w innym mieście czy na innym meetupie,

Rady bardzo przydatne, a dzięki temu, że grupy były małe można było dopytanie o różne sytuacje z którymi się spotykamy.

Wychodzenie z piwnicy

Mój proces wychodzenia z piwnicy rozpocząłem od pierwszej edycji i powiem wam, że zdecydowanie było warto. Może nie mam charyzmy porywającej tłumy i nadal ciężko mi przełamać się i podchodzić do obcych osób. Jednak w stosunku do tego co było kiedyś, jest dużo lepiej. Takie podejście poskutkowało możliwością porozmawiania z kilkoma osobami, których ciągły rozwój obserwuję i cenię za to co robią.

Krzysztof Owsiany, który prowadzi bloga oraz podcast after.conf

Olga Stefaniuk z bloga SowaProgramuje.pl

Żaneta Jażdżyk z bloga NetteCode

Bartłomiej Glac początkujący YouTuber z kanału Szczęśliwy Programista

Bardzo fajnie było was spotkać i zamienić choć kilka słów 🙂

vol. 1 vs vol. 2

Porównywanie pierwszej odsłony z drugą nieco mija się z celem, gdyż obie były świetne. Jedyna różnica to, że w pierwszej odsłonie DevStyle Speakers żadnych warsztatów nie prowadził Maciek. Co także było ciekawe, gdyż mieliśmy okazję zobaczyć występ Maćka na warsztatach bez wcześniejszego przygotowania.

Relację z pierwszej możecie zobaczyć poniżej.


Jeśli miałbym powiedzieć co podobało mi się najbardziej, to bez wachania powiem że warsztaty z Moniką. Ponieważ bardzo obrazowo była w stanie nam pokazać jakie błędy popełniamy na scenie. Każdy występ został nagrany, a następnie odtworzony przed nami i grupą co pozwoliło już nam samym zauważyć jak mówimy i jak wygląda nasza postawa na scenie. Dodatkowy feedback od reszty grupy był nieoceniony.

Drugie warsztaty dotyczyły tworzenia prezentacji, jednak niewiele z nich pamiętam poza tym, że należy mieć wersję off-line 😉

Relację z drugiej odsłony możecie zobaczyć poniżej.

I tutaj znowu mamy za krótkie zajęcia z Moniką, która tym razem przygotowała pracę w grupach. Co było bardzo ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza wielogłos, po prostu super !!!

Warsztaty z Maćkiem pozostaną w pamięci, a także było sporo rad praktycznych o przygotowywaniu prezentacji. Więc tutaj powiedział bym, że te warsztaty bardziej trafiły do mnie. Niż te o samych prezentacja z poprzedniej edycji.

Najprościej można by było powiedzieć, że trzeba było być na obu edycjach, aby wyciągnąć maksimum doświadczenia. Wydaje mi się, że może idealnym balansem by było rozbicie warsztatów na całe dni i w ramach nich zrobienie wystąpień. Gdyż w obu przypadkach miałem taki niedosyt, że już się skończyło. Cóż może trzecia edycja wypracuje jeszcze lepsze podejście 😉

Podziękowania

Na sam koniec chciałem podziękować Maćkowi oraz Monice za wspaniałe warsztaty i wiedzę, którą przekazali nam w tak krótkim czasie.

Dodatkowe podziękowania należą się Nikoli Król za wspaniałe zdjęcia, dzięki którym można będzie jeszcze wiele razy wracać do tego wydarzenia. I nie zapominając o firmie Connectis, która wsparła całą inicjatywę i bez której nie było by możliwe spotkanie tak wspaniałych osób.

Więc jeśli myślisz o zostaniu prelegentem to obowiązkowo powinieneś / powinnaś wziąć udział w DevStyle Speakers.

Close