Ostatnimi czasy postanowiłem aktywniej brać udział w życiu społeczności poprzez uczestnictwo w różnych konferencjach, szkoleniach czy też spotkaniach branżowych. W związku z czym pojawi się seria wpisów na temat takich wydarzeń i jako one wyglądają od strony uczestnika. Na pierwszy ogień idą warsztaty z Dockera, które były organizowane przez Stację IT.

Czym jest Stacja.IT ??

Zacznijmy od organizatorów. Organizatorem pod nazwą Stacja.IT jest firma Sages, która sama pisze o niej w ten sposób:

Wizją platformy Stacja IT jest stworzenie miejsca spotkań ekspertów branżowych, profesjonalistów, którzy nieprzerwanie podnoszą swoje kompetencje, trenerów, przedsiębiorców i twórców startupów, a także osoby wchodzące na rynek pracy.

Chcemy wspierać budowanie kompetencji kadr w Polsce, a w szczególności przyczynić się do wzrostu efektywności i innowacyjności krajowej branży IT. Unikalny skład osobowy i doświadczenie partnerów powoduje, że możemy zbliżać ze sobą świat biznesu, ośrodki naukowe i centra kompetencyjne, aby przekuwać wiedzę w realną wartość uczestników naszych przedsięwzięć.

Jak widać hasła są górnolotne i z pewnością po jednych warsztatach nie da się powiedzieć na ile prawdziwe. Mogę jednak na ten moment podpisać się obiema rękoma pod chęcią budowania kompetencji wśród osób idących na szkolenia. Bowiem wartość merytoryczna jest ogromna.

Lokalizacja

Ważny aspekt to dobra lokalizacja, bowiem mało kto ma ochotę jechać na koniec Warszawy, zwłaszcza jeśli dojeżdża z innego miasta. Tutaj lokalizacja to ścisłe centrum:

Dodatkowo Stacja.IT funkcjonuje także poza Warszawą i możecie wybrać się na szkolenia przez nią organizowane w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu oraz Wrocławiu.

Szkolenie

Samo szkolenie “Docker – praktyczne podstawy” jest jednym ze szkoleń, które cieszy się dużym zainteresowaniem pomimo tego że jest płatne. Ja na pierwszą edycję niestety się nie załapałem, gdyż bilety wyprzedały się na pniu 😉 Kolejnym razem już się nie zastanawiałem tylko rezerwowałem miejsce jak tylko ukazała się informacja o szkoleniu w Warszawie.

Prowadzący

Warsztaty były prowadzone przez Piotra Starobrata, który na stronie szkolenia pisze o sobie w ten sposób:

Jestem inżynierem oprogramowania, w branży IT pełniący role architekta, programisty, administratora oraz twórcy procesów – w zależności od aktualnej potrzeby. Do swojej pracy podchodzę praktycznie, starając się zawsze dobierać odpowiednie technologie i rozwiązania do problemów, jakie trzeba rozwiązać oraz ograniczeń jakie występują. Interesują mnie w szczególności zagadnienia dotyczące architektur systemów klasy enterprise oraz procesów wspomagających tworzenie rozwiązań informatycznych.

Z mojej perspektywy wyglądało to bardzo profesjonalnie. Pan Piotr był świetnie przygotowany do warsztatów, miał plan działania, który realizował punkt po punkcie. Nie dało się odczuć w żadnym momencie braku przygotowania przez prowadzącego. Do tego widać było że wie o czym mówi, duży plus.

Treść

Merytorycznie także nie mam za bardzo się do czego przyczepić. Przed warsztatami dostaliśmy informację jak mamy przygotować laptopa do pracy. Uniknęliśmy dzięki temu tracenia czasu na konfigurację środowiska o czym znajdziemy mnóstwo filmików na YouTube czy artykułów w internecie.

Dodatkowo został uruchomiony osobny kanał na Slack-u, abym mogli w łatwy sposób pobierać rozwiązania od prowadzącego i wymieniać się uwagami. Przyznam, że bardzo przyjemna forma komunikacji.

Program warsztatów

Poniżej możecie zapoznać się z programem warsztatów w jakich uczestniczyłem i który znajdziecie przy każdych warsztatach organizowanych przez Stację.IT

  1. Czym jest Docker? Dlaczego warto go używać?
  2. Instalacja i konfiguracja Dockera.
  3. Kontenery.
   • Definiowanie kontenerów za pomocą Dockerfile,
   • Tworzenie i uruchamianie kontenerów,
   • Uruchamianie aplikacji wewnątrz kontenerów,
   • Wykonywanie poleceń wewnątrz kontenerów.
  4. Obrazy kontenerów.
   • Pobieranie przygotowanych obrazów z DockerHub,
   • Tworzenie obrazów z istniejących kontenerów,
   • Eksport zapisanych obrazów.
  5. Wolumeny – w jaki sposób zarządzać danymi w kontenerach.
  6. Komunikacja pomiędzy kontenerami i światem zewnętrznym.
   • Linki pomiędzy kontenerami,
   • Mapowanie portów,
   • Docker Networks
  7. Przedstawienie dodatkowych narzędzi wspomagających pracę z Dockerem

Warsztat jest skierowany do osób rozpoczynających przygodę z Docker-em. Podczas niego dostaniecie ogromny zastrzyk wiedzy. Jednak jeśli siedzicie na codzień w Dockerze lub macie opanowane podstawy to możecie sobie go odpuścić i poszukać czegoś bardziej zaawansowanego. No chyba, że chcecie podyskutować z prowadzącym w przerwach o jakiś konkretnych przypadkach i złożonych problemach z jakimi się spotykacie na codzień.

Koszt

Koszty, czyli abstrakcyjne kwoty za szkolenia w naszej branży to niestety standard. I tutaj możecie być bardzo miło zaskoczeni bowiem część szkoleń jest darmowa, co jest niespotykane. Pozostała część szkoleń jest płatna, jednak opłata ta ma jedynie pokryć koszty sali, ciasteczek, kawy, prowadzącego i pizzy 😉 Tak jest pizza, która znika w zastraszającym tempie 😀

Koszt w przypadku szkolenia z Docker-a to jedynie 96 pln butto co jest ewenementem. Chyba nigdzie nie znajdziecie tak taniego szkolenia, a wiedza przekazana w ciągu jednego dnia jest warta dużo więcej.

Podsumowanie

Kończąc tą piękną laurkę dla Stacji.IT mogę śmiało wam polecić ich szkolenie z Dockera. Jeśli ktoś z was dopiero zaczyna przygodę z tą technologią to warto wydać te pare złotych i poświęcić sobotę. Zdobędziecie dużo wiedzy, a może i parę ciekawych kontaktów bo ludzie którzy brali udział w szkoleniu chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami nie tylko w zakresie Dockera. Ja na pewno wrócę na jakieś szkolenie Stacji.IT i wam o tym dam znać 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close