Kocham książki i staram się ich czytać jak najwięcej jednak nie zawsze mam na to czas. Dlatego jednym z postanowień noworocznych było czytanie przez 30 minut dziennie. Niestety lista książek jest tak długa, że na pewno nie przeczytam wszystkiego co mam na liście. I tutaj z pomocą przychodzą mi audiobook-i.

Moja historia

Do audiobook-ów przekonałem się jakieś pół roku temu. Jednak jeśli myślicie, że od tak po prostu kupiłem audiobooka i pokochałem ten sposób “czytania” książek, to niestety, tak nie było. Pierwszego audiobooka kupiłem w 2013 i po kilku podejściach do jego przesłuchania poddałem się. Stwierdziłem, że to nie dla mnie i odpuściłem na dłuższy czas.

Dopiero jakiś rok temu czytając kilka blogów oraz oglądając kanały na YouTube, których autorzy zachęcali do słuchania audiobook-ów. Czy to biegając, czy też jako alternatywę dla radia w samochodzie. Wtedy stwierdziłem, że może warto dać im jeszcze jedną szansę. I okazało się, że mimo iż nie biegam oraz samochodem też zbyt często nie jeżdżę, to mogą mi umilać czas podczas zakupów czy też w autobusie. W ten sposób w 6 miesięcy przesłuchałem 8 książek !!! Oraz przeczytałem 2, co łącznie daje bardzo dobry wynik 🙂

Jak widzicie audiobook-i realnie dają możliwość zapoznania się z większą ilością książek. Jednak mała przestroga, część osób myśli że można takiego audiobook-a włączyć jako tło przy pracy. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż praca intelektualna wymaga od nas skupienia. Podobnie słuchanie audiobook-a, wymaga pewnego skupienia na historii bo co nam po książce jeśli nic z niej nie zapamiętamy.

Czym są audiobooki ?

Dla osób niewtajemniczonych, krótka informacja czym są audiobook-i.

Nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zapisane na nośniku danych najczęściej w postaci cyfrowej (w formacie audio lub np. MP3 czy M4B). Dawniej nagrywane były również na kasetach magnetofonowych lub płytach gramofonowych.
[Wikipedia]

Jednak niech was nie zmyli ta definicja, gdyż audiobook-i nie zawsze są jedynie przeczytaną książką przez lektora. Część firm tworząca audiobook-i, tworzy je w formie słuchowiska, gdzie zatrudnionych zostaje wielu aktorów. W takim słuchowisku, każdy aktor odgrywa inną postać z książki. Dodatkowo mamy wszelkie odgłosy czy to pogody, czy też wydarzeń dziejących się w książce. Jeśli chcecie zobaczyć różnicę pomiędzy zwykłym audiobookiem, a takim słuchowiskiem. To porównajcie super produkcję Audioteki z dowolnym audiobook-iem nagranym z jednym lektorem. Różnica kolosalna !!!

Należy także rozróżnić książki nagrane z lektorem, od tych nagranych z aktorem. W pierwszym przypadku mamy oczywiście nienaganną dykcję, jednak często pomijany jest aspekt emocjonalny. Lektor bowiem ma nam niejako przeczytać książkę, zaś aktor stara się odegrać daną postać z książki, dzięki czemu słyszymy te emocje jakie towarzyszą postaciom. I ponownie odsyłam was do Audioteki, gdzie możecie znaleźć produkcje z aktorami i usłyszeć różnicę 😉

Na czym słuchać ?

Słuchanie audiobook-ów jest najwygodniejsze na telefonie i w niektórych przypadkach będzie to jedyna możliwość. Więc jeśli chcecie posłuchać książki na odtwarzaczu MP3, to może być to nieco utrudnione i nie zawsze możliwe. Jednak większość z nas ma telefon, który możliwościami przewyższa komputery z przed paru lat. Więc nie powinno być problemu ze słuchaniem audiobook-ów.

Android, iOS

Dwa najpopularniejsze systemy operacyjne, jakie można w tym momencie spotkać na rynku. W obu przypadkach, każdy sklep sprzedający audiobook-i zapewni wam pliki MP3, które spokojnie odtworzycie na telefonach.

Część sklepów nawet zapewni wam aplikację umożliwiające kupowanie nowych pozycja, ocenianie ich, pobieranie książek do trybu offline i wiele więcej.

Kindle

I tu pewnie was zaskoczę, ale czytnik Amazon-u może także od niedawna służyć do słuchania audiobook-ów. Jednak na czytnikach mamy do dyspozycji rozwiązanie o nazwie Audible, służące do dystrybucji audiobook-ów tylko od Amazon-u. Jeśli jednak nie przeszkadza wam słuchanie książek po angielsku to może to być oferta dla was.

Rozwiązanie to działa na czytnikach:

  • Kindle 8 (z 2016)
  • Kindle Oasis 1 (z 2016)
  • Kindle Oasis 2 (z 2017)

Gdzie słuchać ?

Wiemy już na czym słuchać audiobook-ów to pytanie skąd je brać ?? Sklep jest chyba najbardziej oczywistą odpowiedzią, ale wbrew pozorom nie jest to jedyne rozwiązanie i nie zawsze najoptymalniejsze. Poniżej zestawienie kilku możliwości.

Sklepy

Sklepów sprzedających audiobook-i jest cała masa, wystarczy wpisać “sklep audiobook” i zobaczymy ogrom sklepów. Jak wybrać ten najlepszy ?? Ciężko powiedzieć, jednak polecam agregatory typu upolujebooka.pl, które za nas monitorują sklepy i powiadomią nas, gdy cena za audiobook-a osiągnie określony przez nas poziom.

Audioteka

Większości z nas nie trzeba przedstawiać tego serwisu, a dla tych którzy nie znają. Mogę jedynie powiedzieć, że jest to chyba największy wydawca audiobook-ów na naszym rynku.

Na stronie audioteka.pl, możemy kupić wiele audiobooków czytanych przez lektorów oraz super produkcje ze znanymi aktorami. Jednak zakupy w sklepie to jedna z trzech dostępnych opcji. Kolejna to karnety, dzięki której cena pojedynczego audiobooka potrafi spaść do 25 / 22 zł.

Najciekawszą opcją według mnie jest jednak subskrypcja Audioteka Plus, która za cenę 20 zł miesięcznie daje nam możliwość wybrania 1 audiobook-a z katalogu. Opcja idealna dla osób, które nie słuchają za dużo i jedna książka w miesiącu będzie wystarczająca. Dla mnie przez ostatnie pół roku opcja idealna 🙂 Co ważne książki nabyte w ten sposób po rezygnacji z subskrypcji pozostają na naszej wirtualnej półce.

Legimi

Tym razem mamy sklep z ebook-ami, który wchodząc na rynek zrobił spore zamieszanie oferując nielimitowane czytanie książek w ramach abonamentu. I rozszerzył tę opcję na audiobook-i, co jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które dużo czytają i chcą także czasem posłuchać książki.

Ciekawą funkcjonalnością jest synchronizacja ebook-ów z audiobook-ami. Czyli jeśli książka jest dostępna w dwóch postaciach to w każdej chwili, mamy możliwość przełączenia się z wersji audio na książkę i odwrotnie.

Koszt takiego rozwiązania to 39,99 zł przy umowie na 12 miesięcy lub 46,99 zł bez umowy. Opcja ta się nazywa ebooki audiobooki bez limitu i wydaje się bardzo korzystna, gdyż przeciętny koszt e-booka to 25 zł i podobnie cena kształtuje się z audiobook-ami. Czyli kupując jedną książkę i jednego audiobook-a w miesiącu spokojnie opłacimy abonament.

Jedyna wada jaką dostrzegam to późniejszy brak dostępu do przesłuchanych / przeczytanych książek po rezygnacji z abonamentu. Jednak nie jest to jakaś ogromna wada bowiem jak często wracamy do pozycji, które przeczytaliśmy lub przesłuchaliśmy ?? Mi się zdarza to dość rzadko, a jeśli już mi się zdarza to są to książki, które warto mieć na półce, czy to wirtualnej czy też fizycznej.

Storytell

Ostatnia opcja jaką chciałem wam przybliżyć to startup ze Szwecji, który jakiś czas temu debiutował na naszym rynku. Rozwiązanie to jest zbliżone do Legimi jednak jest ona bardziej skupiony na audiobook-ach niż e-bookach. I podobnie jak Legimi synchronizuje wersję elektroniczną książki z audiobook-iem.

Jednak w odróżnieniu od Legimi dostajemy tutaj dostęp do ogromnej bazy audiobook-ów anglojęzycznych. Więc jeśli korzystacie z Audible to warto rozważyć zmianę na Storytell, które sukcesywnie poszerza bazę audiobook-ów w wersji polskiej.

Koszt tego rozwiązania to 29,90 zł miesięcznie i w każdym momencie możemy zrezygnować. W ramach abonamentu mamy nielimitowany dostęp do całego katalogu serwisu. Oraz co istotne mamy bezpłatny 14 dniowy okres próbny, podczas którego możemy zobaczyć czy jest to coś dla nas.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłem was do spróbowania swojej przygody z audiobookami. Jeśli nie jesteście przekonani czy warto inwestować swoje pieniądze w audiobooki to wejdźcie na Storytell i skorzystajcie z 14 dni okresu próbnego. Jeśli książki w wersji audio nie przypadną wam do gustu to zawsze możecie zrezygnować i nie zapłacić, ani złotówki.

Jeśli zaś korzystacie z któregoś rozwiązania lub polecacie inne to podzielcie się tym w komentarzach 🙂

Close