Node.js - Wstęp

Seria wpisów o  Node.js jest zadaniem #02 na tym blogu i ma na celu naukę programowania pod tę platformę. Zapewne gdzieś, coś słyszałeś / słyszałaś o tej platformie i chcesz dowiedzieć się więcej? Świetnie ja także chcę zagłębić się w tym temacie i wyciągnąć z niego jak najwięcej w ciągu 4 tygodni. Więc jeśli masz czas i ochotę to zapraszam na tę przygodę wraz ze mną 😉 Założenie jest proste, codziennie poświęcam około 2h na naukę i dokumentuję tego czego się nauczyłem w osobnych wpisach. Tak więc zaczynamy zabawę z Node.js…

Czym jest Node.js?

Zapewne kojarzysz przeglądarkę Chrome, która to z wydania na wydanie chwaliła się poprawą wydajności i szybkością działania (niestety już tak nie jest, ale dalej jest świetną przeglądarką). Otóż jednym z czynników, który wpłynął na poprawę szybkości ładowania stron jest diabelnie szybki silnik JavaScript  V8. Teraz wyobraźcie sobie że wyciągamy ten silnik i uruchamiamy tylko skrypty JS bez przeglądarki 😉 Tym w uproszczeniu jest Node.js, środowiskiem uruchomieniowym dla skryptów JavaScript  opartym o silnik V8.

V8 – otwarty silnik JavaScript, stworzony i rozwijany przez Google, używany w przeglądarce Google Chrome. Implementuje specyfikację ECMAScript. Może zostać uruchomiony samodzielnie lub zostać osadzony w dowolnej aplikacji C++.

Jednak nawet najlepsza technologia bez społeczności będzie martwa, a w tym przypadku bez wsparcia deweloperów tworzących moduły dla Node.js. Bowiem środowisko to jest oparte o moduły, na bazie których można stworzyć prawie wszystko. Potrzebujesz serwer www, nie ma problemu masz gotowy moduł http, operacje na plikach – moduł fs

Instalacja Node.js

Instalacja Node.js jest trywialna w każdym systemie operacyjnym choć śmiem twierdzić, że instalacja w systemach z rodziny Linux  jest najprostsza 😉 Poniżej informacja jak zainstalować Node.js w poszczególnych systemach operacyjnych.

Instalacja na Mac OS X

Tutaj poszalałem i zrobiłem pierwszy film na YouTube w moim życiu z instrukcją jak zainstalować Node.js. Po tym doświadczeniu nabrałem ogromnego szacunku do ludzi, którzy robią to na codzień. Naprawdę potrzebny jest duuuuużo czasu, przynajmniej dla takiego laika jak ja, później podobno jest łatwiej. Poniżej moja radosna twórczość 😉

Instalacja Linux

Nagrywanie filmu w tym przypadku nie ma żadnego sensu, gdyż trzeba wydać aż jedno polecenie z poziomu konsoli. Poniższe polecenie dotyczy Debiana i jego pochodnych np. Ubuntu, Raspbian

sudo apt-get install nodejs

Niestety w repozytoriach nie zawsze znajdziemy najaktualniejsze wersje oprogramowania, ale w bardzo łatwy sposób możemy sobie z tym poradzić. Firma NodeSource przygotowała specjalny skrypt dzięki któremu możemy zainstalować Node.js w aktualnej wersji.

curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_7.x | sudo -E bash -

Następnie instalujemy Node.js

sudo apt-get install nodejs

 

Dodatkowe narzędzia

Oprócz Node.js przyda się jeszcze kilka rzeczy w zależności oczywiście od systemu operacyjnego na którym pracujecie. Windows jest tutaj nieco bardziej poszkodowany przez brak sensownej konsoli (oczywiście na upartego da się korzystać z konsoli systemowej). Poniżej krótka lista tego co może nam się przydać.

Konsola cmder (Windows)

Jest to świetna konsola dla użytkowników systemu Windows, w pełni zastąpi konsolę jaką znajdziecie w linuks-ie czy też OS X. Konsola ta ma w sobie wszystko czego dusza zapragnie, od takich podstaw jak kolorowanie tekstu, zakładki, dostęp do komend uniksa oraz wiele więcej. Jeśli nie chcecie męczyć się w domyślnej konsoli Windows-a to polecam pobrać cmder.

Edytor tekstu

Oczywiście cały kod możemy napisać w notatniku czy też z poziomu konsoli, ale czy warto się męczyć ? Uważam że nie, szkoda życia !!!

Jeśli macie ulubiony edytor to śmiało możecie pominąć tę część, gdyż nie będę tutaj rozwodził się nad wyższością któregokolwiek edytora nad innym. Tego typu wojny to strata czasu, którego zdecydowanie mamy zbyt mało. Poniżej lista najciekawszych edytorów oraz krótki opis dwóch które gorąco polecam, gdyż są genialne w swoich obszarach zastosowań 🙂

Edytory które warto przetestować

Sublime Text / Notepad++

Oba edytory są lekkie, a dzięki pluginom możemy rozbudować je w bardzo potężne narzędzia. Jeśli zależy wam na wydajności to zachęcam do wybrania jednego z dwóch edytorów. Niestety w przypadku Sublime Text mamy do czynienia z płatnym edytorem, jednak warto wydać te pare złotych na ten edytor.

Webstorm

W tym przypadku mamy do czynienia z IDE (Integrated Development Environment) czyli nie jest to już leciutki edytor do którego doinstalowujemy pluginy, a pełnoprawne środowisko programistyczne. Jednak każdy kto zna produkty ze stajni JetBrains przyzna mi rację, że są to edytory z najwyższej półki znajdziecie w nich wszystko co jest wam potrzebne z danej dziedziny. W przypadku WebStorm-a otrzymujecie IDE przeznaczone dla FrontEnd developera nie zaś tylko edytor wspierający programowanie w JavaScript.

Close