Wszystkie poprzednie wpisy jakie znajdziecie na blogu dotyczą wersji 6 tego świetnego programu. Telestream, który jest twórcą ScreenFlow wydał 01.08.2017 nową wersję oznaczoną numerkiem 7. Na pytanie czy warto zaktualizować oprogramowanie postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Ciemny motyw

Pierwsze co da się zauważyć po instalacji nowej wersji ScreenFlow 7 to ciemny motyw kolorystyczny.


Nie powiem że mi tego brakowało najbardziej, jednak podczas pracy z aplikacją w nocy jasny motyw kolorystyczny potrafił męczyć. Teraz mamy alternatywę i możemy przełączać się pomiędzy dwoma motywami przechodząc do ScreenFlow -> Preferences (Cmd ,) i ustawiając motyw, który najbardziej nam odpowiada.


Tak więc pierwszy głos za aktualizacją 😉

Za: 1, Przeciw: 0

Globalna biblioteka multimediów

Tak jak sam motyw kolorystyczny to zdecydowanie za mało, aby aktualizować aplikację do nowej wersji. Tak globalna biblioteka multimediów przemawia zdecydowanie za aktualizacją. Jako że żaden z poprzednich wpisów nie omawiał jeszcze tej funkcjonalności to pozwólcie że wyjaśnię, gdzie ta rewolucja.

Otóż do tego momentu tworząc projekt dodawaliśmy do biblioteki multimediów jakieś materiały i przy każdorazowym powrocie do projektu te materiały się tam znajdowały. Jednak tworząc nowy projekt biblioteka była pusta i musieliśmy na nowo importować np. intro, które jest wspólne dla wszystkich naszym projektów.

Dostęp do biblioteki mamy z poziomu paska odtwarzania materiału w postaci nowej ikonki (1). Kliknięcie tego przycisku wysuwa nam bibliotekę multimediów z lewej strony, gdzie pod dodatkową zakładką jest globalna biblioteka multimediów (2). Oprócz takiego dostępu, dodano także dostęp z poziomu biblioteki wideo dostępnej z poziomu zakładki po prawej stronie aplikacji (3). Śmiało można powiedzieć, że za tę funkcjonalność można zapłacić.

Za: 2, Przeciw: 0

Animacja tekstów

Poprzednia wersja ScreenFlow jeśli chodzi o animację tekstu pozostawiała wiele do życzenia. Można właściwie powiedzieć, że animacji tekstu nie dało się robić efektywnie. Lepszym rozwiązaniem było zrobić animację w innej aplikacji, jednak wymagało do dodatkowego nakładu pracy oraz samej aplikacji. Nadeszły jednak lepsze czasy i możemy zrobić proste animacje tekstu szybko i wygodnie.


Powyższe ustawienia są poglądowe i w zależności od wybranego typu animacji będą wyglądały inaczej. To co jest stałe to możliwość określenia czy animacja ma być wykonywana w momencie rozpoczęcia klipu wideo (pamiętamy że tekst jest traktowany jak klip wideo) Build In Animation, zakończenia klipu Build Out Animation, a może w obu przypadkach. Zaś sam efekt definiujemy osobno dla każdej z akcji. Jest to kolejna opcja za którą warto zapłacić i o której szerzej napiszę w osobnym wpisie.

Za: 3, Przeciw: 0

Definiowanie własnych schematów skrótów klawiszowych

Kolejna przydatna opcja dla osób pracujących z różnymi edytorami, czy też pracujących na zmianę z innymi osobami na jednej maszynie. Bowiem definiowanie własnych schematów skrótów klawiszowych pozwoli na używanie jednego schematu, czy to w ScreenFlow, Adobe Premiere czy też innym edytorze. Własne schematy definiujemy w ScreenFlow -> Preferences (Cmd ,) zakładka Shortcuts


Uważam, że ta funkcjonalność powinna pojawić się już dawno, jednak jest to kolejny głos za aktualizacją.

Za: 4, Przeciw: 0

Wsparcie dla TouchBar-a w nowych Mackbook-ach

Nowe Mackbook-i otrzymały dość kontrowersyjne “udoskonalenie”, a mowa tu o zastąpieniu przycisków F1 – F12 dotykowym TouchBar-em. Nie będę się tutaj zastanawiał nad tym czy jest to dobre czy też złe rozwiązani, gdyż w tym kontekście nie ma to żadnego znaczenia. ScreenFlow w nowej wersji wspiera to rozwiązanie i wygląda to dość ciekawie.


Jednak o ile uważam, że jest to dobry kierunek jeśli chodzi o ScreenFlow to nie jest ono na tyle istotne, aby pokusić się o aktualizację. Tak więc pierwszy głos przeciw aktualizacji.

Za: 5, Przeciw: 1

Optymalizacja pracy z plikami MP4

Optymalizacje pracy jako takie zawsze będę popierał i z nich się cieszył. Jednak w moim odczuciu praca z ScreenFlow nigdy nie spowodowała irytacji poprzez ociężałość interfejsu. Więc zmiana na plus, jednak nie pokuszę się o przesądzenie czy warto wykonywać dla tych optymalizacji aktualizować aplikację.

Za: 5, Przeciw: 1 (bez zmian)

Eksport materiału wideo

Eksport przygotowanego projektu uważam, że nie sprawiał żadnych problemów. Jednak twórcy po analizach stwierdzili, że użytkownicy rzadko dokonują zmian ustawień przez co ich materiały nie są tak dobre jak mogły by być. W związku z czym dokonano zmiany widoku eksportu. Dodano typ eksportu na Automatic, gdzie mamy trzy predefiniowane schematy eksportu.


Rozumiem chęć ułatwienia użytkownikom eksportu materiałów jednak skoro się na to decydujemy to opcje te powinny być konfigurowalne. Druga opcja to Manual, czyli właściwie to co mieliśmy do tej pory.


Zmiana w dobrym kierunku lecz do puki, nie można modyfikować ustawień dla typu Automatic to dla tej zmiany nie warto dokonywać aktualizacji.

Za: 5, Przeciw: 2

Odtwarzanie materiału wideo od tyłu (reverse)

Ta funkcjonalność przyznam, że nieco mnie zaskoczyła. Bowiem w screencast-ach do których ta aplikacja jest przeznaczona rzadko widuje się efekt cofania. Materiał na którym zostanie użyta ta funkcjonalność jest odtwarzany od tyłu wraz z dźwiękiem co może dać dość zabawne efekty. Dodatkowo klip wideo ma stosowne oznaczenie, które widać poniżej.


Dla tej opcji na pewno nie warto aktualizować oprogramowania, choć może nieco wzbogacić nasz materiał.

Za: 5, Przeciw: 3

Informacja o postępie renderowania ścieżki audio

Kolejna funkcjonalność, która jest nieco nieistotna. Fajnie że teraz widzimy dokładnie co się dzieje w aplikacji, że właśnie ciężko dla nas pracuje i ile jeszcze zajmie renderowanie ścieżki audio.


Jednak widzieliśmy to na swój sposób poprzednio i nie jest to warte wydawania kolejnych pieniędzy.

Za: 5, Przeciw: 4

Możliwość tworzenia projektów 60 fps

Właściwie powinienem powiedzieć, że dodano możliwość przełączania na linii czasu pomiędzy 30 fps a 60 fps.


Skutkuje to zagęszczeniem linii czasu dzięki czemu jesteśmy dokładniej przycinać, nakładać na siebie materiały oraz operować na linii czasu. Przydatna opcja i dla niej warto zaktualizować aplikację.

Za: 6, Przeciw: 4

Inne

Oczywiście wszystkie wymienione powyżej opcje nie są wszystkimi dodanymi funkcjonalnościami. Tak samo dla każdego każda opcja może mieć różny poziom ważności co przełoży się na decyzję o zakupie lub aktualizacji. Poniżej kilka drobniejszych funkcjonalności o jakie wzbogaciła się aplikacja:

  • fukcjonalność macOS AutoSave została wyłączona, w związku z faktem posiadania przez ScreenFlow własnego systemu automatycznego zapisu oraz odzyskiwania projektów
  • wykorzystanie Intel Quick Sync Hardware Accelerated Encoding co przekłada się na poprawę wydajności i mniejsze zużycie zasobów,
  • implementacja Multi-Pass x264 Encoding – Multi-pass x264 dzięki czemu możliwa jest lepsza wynikowa jakość filmów,
  • wyliczenie wielkości pliku przy eksporcie materiału,
  • dodano tłumaczenia dla języka Hiszpańskiego,
  • publikacja w serwisach: Imgur, Box.com,
  • import / eksport skrótów klawiszowych,
  • wsparcie dla tuchpad-a i gestu obrotu obrazu dwoma palcami

I wiele więcej drobnych usprawnień i poprawek błędów dla których warto dokonać aktualizacji. Szczegółowy spis znajdziecie na stronie z historią wersji.

Za: 7, Przeciw: 4

Podsumowanie

Czy te wszystkie 7 za, i 4 przeciw powiedzą nam czy warto zaktualizować oprogramowanie do nowszej wersji. Śmiem twierdzić że nie, gdyż wymagania stawiane przez każdego z nas są różne. Jednak z mojej perspektywy, gdzie chcę pracować coraz wydajniej nie walcząc z oprogramowaniem to powiem, że warto zainwestować dodatkowe pieniądze. W dużej mierze przekonuje mnie globalna biblioteka, ciemny motyw w związku z częstą pracą w późnych godzinach nocnych. Wisienką na torcie jest animacja tekstu, która była uciążliwa przez co pomijałem wszelkie tego typu animacje w moich materiałach. Tak więc ja zaktualizuję oprogramowanie do nowszej wersji i was także zachęcam 😉

Close