Kolejny miesiąc blogowania przyniósł wiele refleksji na temat organizacji pracy przy prowadzeniu bloga. Zacznijmy standardowo od cyferek, które pokazują czy jest jakiekolwiek zainteresowanie tym co tworzę 😉

Czas poświęcony na wpisy

Raport wygenerowany przez Toggle dla miesiąca lipiec 2017. W tym miesiącu czas poświęcony na prowadzenie bloga to prawie 32 godziny czyli nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu gdzie było prawie 34 godzin.

Niestety było gorzej z regularnością pracy nad blogiem i wpisami jakie mają się na jego łamach ukazać. Choć jak na urlop w ostatnim tygodniu to i tak nie jest źle 😉

Statystyki odwiedzin

Kolejna porcja statystyk z Google Analytics cieszy oko, bowiem coraz więcej osób odwiedza bloga. Jak widać mam nagły skok oglądalności bloga, już mówię skąd to wynika. Otóż od 18 lipca zacząłem zamieszczać wpisy na portalu wykop.pl, który to spowodował większy ruch na blogu. Nie wszystkie wpisy cieszą się takim samym zainteresowaniem jednak jak na razie nie mogę narzekać bowiem komentarze pod wpisami są wartościowe 🙂

W porównanie z poprzednim okresem mam poprawę odwiedzin jednak nie wszystkie wskaźniki się poprawiły, a można by powiedzieć że znaczna część uległa pogorszeniu:

Wzrost użytkowników jest duży jednak znacznie uległ czas przebywania użytkownika na stronie oraz pogłębił się współczynnik odrzuceń. Dalej będę analizował i testował różne rozwiązania, aby te parametry poprawić.

Co udało się zrobić

Poniżej lista zadań wraz z informacjami co się udało, a czego się nie udało zrobić. Łącznie na blogu pojawiło się 6 wpisów w porównaniu do 9 z czerwca. Nie jest tak źle jak myślałem, że będzie biorąc pod uwagę dwutygodniowy urlop.

#01 – Podstawy programowania w Swift

Brak postępów.

#02 – NodeJS

Brak postępów.

#03 – Gotowanie z…

Brak postępów.

#04 – Kanał na YouTube

Pierwsza porażka, miał być jeden film i niestety nic się nie ukazało.

#05 – Frontend

Brak postępów. I kolejna porażka, miał być wpis nie ma wpisu 🙁

#06 – Produktywność

Jeden wpis kontynuujący metodyki zwiększające produktywność.

#07 – Wordpress

Brak postępów. Trzecia porażka, miał być stworzony plan i podobnie jak w poprzednich przypadkach zawiodłem.

#08 – ScreenFlow

W tym temacie jest lepiej, cały czas uczę się obsługi. Nagrywam testowe wideo i staram się osiągnąć jak najlepsze rezultaty, w związku z czym mamy kolejne wpisy:

#09 – 28 książek, które warto przeczytać

Kurcze, kolejna porażka aż wstyd pisać to podsumowanie. Wpis na temat sagi Milenium jest kolejnym więc w tym miesiącu na pewno się pojawi 😉

#10 – Wirtualizacja

Dalej zgłębiam temat wirtualizacji w oparciu o Vagrant-a co pozwoliło na opublikowanie kolejnego wpisu w ramach tej serii.

#11 – GIT

Nowy cel na liście, który pozwoli na usystematyzowanie wiedzy z zakresu obsługi GIT-a oraz jej poszerzenie. Pierwszy wpis nieco bardziej zaawansowany pokazuje pracę w oparciu o Git Flow.

Porażki

Nie da się ukryć, że lipiec nie był najlepszym miesiącem w karierze blogera 🙁 Jednak nie należy skupiać się na minusach, a należy analizować przyczyny problemów i im zapobiegać w przyszłości. Po analizie doszedłem do wniosku że moim problemem jest brak planu jeśli chodzi o wpisy. Co powoduje że często tracę sporo czasu, aby przeanalizować co pisać dalej. Jedyny cel posiadający pełną rozpiskę to ScreenFlow i jak widać w każdym miesiącu ukazują się wpisy. Tak więc kolejny krok to zebranie luźnych pomysłów w ramach poszczególnych celów i opracowanie planu wydawniczego 😉 Zobaczymy jak to wpłynie na regularność pojawiania się wpisów oraz samą ich jakość.

Close