Rok 2018 był dla mnie bardzo owocny. W tym czasie blog się rozwinął, nawiązałem kilka nowych współprac oraz zacząłem bardziej udzielać się w społeczności, czy to poprzez poprowadzenie warsztatów z ElasticSeach w Łodzi, czy też udział w DevStyle Speakers #2.

Pytanie tylko czy to wszystko było by możliwe bez udziału w kursie Trzy Poziomy od Mirka Burnejko, który ukończyłem w tym roku ? Jestem przekonany, że gdyby nie kurs i to że pozwolił on na jasne zdefiniowanie moich celów oraz planu ich realizacji, to duża część tych rzeczy by się nie wydarzyła.

Jednak nie będę wam przynudzał jaki ten kurs jest dobry, bo prawda jest taka, że możecie ukończyć milion kurów i nic to nie da !!! Potrzebna jest codzienna praca, która nie musi być ani ciężka, ani specjalnie trudna jednak potrzebna jest konsekwencja i wytrwałość.

To trochę jak z problemem, jaką aplikację do zarządzania zadaniami wybrać, czy ma to być Nozbe, Todoist, Asana, Jira… Wybór jest drugorzędny, bo możecie zapisywać je w zeszycie i nadal będziecie osiągać lepsze rezultaty od innych, bo wy pracujecie nad ich realizacją, a inni nadal wybierają narzędzie.

Cyferki…

To co osobiście bardzo lubię, czyli trochę cyferek. Oczywiście ideałem jest, gdy mamy ciągły wzrost na blogu. U mnie ten wzrost jest powolny, ale zauważalny.

Ilość wpisów

Wpisów w roku 2018 pojawiło się 21, czyli niecałe dwa wpisy miesięcznie. Jest to wynik, który w ogóle mnie nie zadowala 🙁 Jednak patrząc na długość niektórych z nich to mimo wszystko jestem zadowolony i obiecuję, że kolejny rok pod tym kątem będzie dużo lepszy.

Toggl

Toggl to świetne narzędzie do mierzenia czasu i to właśnie w nim notuję cały czas jaki poświęcam na rozwijanie bloga.

I jak widać w tym roku poświęciłem na to ~182 godziny i zapewniam was, że nie jest to cały czas jaki został poświęcony na tworzenie i rozwijanie bloga. Gdyż część materiałów udało się przygotować w ramach realizowanych projektów co pośrednio finansowało wpisy na blogu 😉

Nie został tutaj także wliczony czas poświęcony na zgłębianie zagadnień, które chciałem jak najdokładniej wam przedstawić. Od tego roku planuję to wliczać i przedstawiać lepiej podział na wpisy, naukę i marketing. Więc za rok możecie spodziewać się lepszej analizy.

Google Analytics

Sam byłem ciekaw jak będą wyglądały statystyki na koniec roku i jest coraz lepiej. Kiedyś byłem bardziej na bierząco ze statystykami, zwłaszcza gdy robiłem podsumowania miesiąca. Teraz to zaniedbałem, ale finalnie wyszło dobrze, ponad 16 tysięcy użytkowników w ciągu roku.

Te statystyki są dla mnie niesamowitym motorem do działania i tworzenia nowych treści, które pozwolą wam w prosty sposób przyswajać nową wiedzę. A jeśli porównamy je z rokiem poprzednim to jest prawdziwa miazga 😮

Praktycznie wszystkie statystyki na zielono co jest bardzo miłe i takich wyników się nie spodziewałem. Życzę sobie, aby w kolejnych latach wyglądało to identycznie.

Social Media

Przyznam się bez bicia, że jest to moja pięta achillesowa. Bardzo mało się udzielam przez co statystyki wyglądają jak wyglądają.

Facebook – 88 polubień, 98 osób obserwujących
Twitter – 51 obserwujących, 42 obserwowanych
Instagram – 87 obserwujących, 8 obserwowanych

Kolejna rzecz jaka wymaga poprawy, może nie drastycznej bo nie chciał bym zalewać internet śmieciowymi treściami jak to niestety coraz częściej ma miejsce u blogerów 🙁

Zmiany na stronie

Powoli acz sukcesywnie staram się wprowadzać nowe rzeczy na stronę, kiedyś bez takich rzeczy jak newsletter czy połączenie szyfrowane nie uruchomił bym strony. A moja przez ponad rok działała i się rozwijała bez tak podstawowych rzeczy. Czy to było dobre? Nie, ale wolałem pracować nad treściami, które wam się przydadzą niż nad elementami strony których się nie zauważa w pierwszym momencie.

Tak więc w tym roku na stronie wprowadziłem kilka zmian:

  • dodałem szyfrowanie, dzięki czemu skrócił się czas ładowania samej strony,
  • od niedawna można zapisywać się do newsletter-a, którego na razie planuję wysyłać raz w miesiącu jako podsumowanie wpisów na blogu,
  • przeorganizowałem podstronę z listą książek, dzięki czemu dużo łatwiej jest mi aktualizować tę listę, a wam śledzić co warto przeczytać,
  • dodałem nową podstronę Trzy Poziomy, na której znajdziesz moje cele realizowane w ramach kursu trzech poziomów. Także tam będą pojawiały się podsumowania mówiące jak aktualnie idzie mi realizacja celów. Jeśli chciałbyś / chciałabyś pomóc mi w realizacji któregoś celu daj znać 😉

Książki

Z tego ile przeczytałem w tym roku jestem naprawdę dumny. Wiem, że poniższa lista nie rzuca na kolana znajdziemy tam zaledwie 12 książek. Niestety nie wszystkie przeczytane książki jestem w stanie polecić, ale te które uważam za godne polecenia znajdziecie tutaj.

Z powyższej listy na pewno warto przeczytać Jedna rzecz, Zacznij od dlaczego, Zaufanie czyli waluta przyszłości oraz Świt robotów. Jednak mam jedno zastrzeżenie do poleconych książek, a mianowicie jeśli temat samorozwoju Cię nie interesuje to Jedna rzecz i zacznij od dlaczego prawdopodobnie nie będą interesujące. Podobnie w przypadku, gdy nie chcesz otwierać bloga lub nie interesuje Cię jaką drogę przeszedł Michał Szafrański do 7 milionów z bloga. W tedy książka Zaufanie czyli waluta przyszłości nie jest dla Ciebie. Ostatnia pozycja czyli Świt robotów powinien spodobać się wszystkim, gdyż przedstawia ciekawą wizję świata który czeka już za robiem kiedy to roboty mogą nas zastąpić.

Szukając pozycji czysto rozrywkowych znalazłem dwie, które muszę gorąco Ci polecić.

Pierwsza to Sierżant Cuff, jest to komedia, która może nie ma genialnego scenariusza jednak to co zrobili Lubaszenko i Szyc to mistrzostwo świata. Słuchałem tego z 10 razy, i za każdym razem znajduję jakieś smaczki 🙂

Sama historia opowiada o śledztwie dotyczącym morderstwa prowadzonym przez nie najmądrzejszego sierżanta Cuff-a. Jego specyficzne podejście do prowadzenia śledztwa zaczerpnięte z amerykańskich filmów gwarantują świetną rozrywkę.

Sherlock Holmes, ta marka mówi sama za siebie, choć nie jestem ogromnym fanem samego detektywa. W przypadku “Odcieni szarości”, bo taki nosi tytuł ta produkcja, kupił mnie klimat Londynu z początku XXI wieku. Gdzie maszyny parowe wyznaczyły kierunek rozwoju cywilizacji, a tym samym miasta. Miasto zaczęło rosnąć dosłownie i w przenośni, bogatsi mieszkańcy zaczęli budować kolejne poziomy w celu znalezienia lepszego powietrza i warunków życia. A biedota została na samym dole, co świetnie obrazuje przekrój społeczeństwa. I gdzieś właśnie tam na dole Sherlock i Watson będą ratować świat 😉

Plany na 2019

Rok 2018 mogę uznać za udany, choć nie wszystkie plany zakończyły się powodzeniem. Jednak się nie poddaję i to co się nie udało w tym roku uda się w następnym 😉

Plany są ambitne więc trzymajcie kciuki.

Publikacja 1 wpisu tygodniowo, co powinno chyba najbardziej was ucieszyć bo będzie powstawało sporo wartościowej treści. Jednak nie będą to już wpisy tak długie jak te które ukazały się o wyrażeniach regularnych czy sass-ie.

Kanał na YouTube, pierwsza faza tego planu to publikacja krótkich kilkuminutowych porad raz w tygodniu. I będzie to powiązane z drugą moją stroną porady-it.pl. Jeśli ta forma się sprawdzi to na bazie istniejących wpisów będą pojawiały się filmy omawiające dane zagadnienia.

Kurs on-line, czyli coś co miało pojawić się w tym roku jednak praca jest ważniejszym priorytetem i w związku z pojawieniem się kilku nowych projektów ten cel został przesunięty na rok 2019.

Prelegent, czyli wystąpienie jako prelegent na minimum dwóch wydarzeniach lokalnych w tym roku. Ewentualnie poprowadzenie warsztatów tak jak to miało miejsce w tym roku.
I na koniec chciałem wam życzyć, aby wasze wszystkie plany na rok 2019 się spełniły i oby było wokół was jak najwięcej osób, które was wspierają w realizacji tych planów.

Close