O komiksie Kaznodzieja możecie przeczytać wszędzie dwie rzeczy. Pierwsza to, że jest to komiks obrazoburczy. Co jest w stu procentach prawdą. Jednak drugą rzeczą jaką o nim przeczytacie to, że jest on kultowy i na zawsze zapisał się w historii komiksu.

Czy ten komiks jest dla Ciebie ??

Przed zakupem tego komiksu należy odpowiedzieć sobie na to bardzo ważne pytanie. I nie wynika ono jedynie z faktu, że jest on przeznaczony dla osób dorosłych. To że znajdziemy w nim może alkoholu, dewiacje seksualne czy też bardzo brutalne sceny to nic.

Bowiem do tego powoli przyzwyczaja nas telewizja w której coraz więcej tego typu rzeczy znajdziemy. Jednak fakt, że komiks czy też inne medium może obrażać nasze uczucia religijne może być dla niektórych osób już przesadą. Więc jeśli widzieliście film Dogma lub Kod DaVinci i uznaliście, że filmy te obrażają religię chrześcijańską to zrezygnujcie z czytania komiksu. Jednak jeśli macie dystans do wizji artystycznej czy to w filmach, komiksach czy innych formach wyrazu artystycznego to naprawdę warto przeczytać.

Początek historii

Cała historia rozpoczyna się od ucieczki z nieba istoty nazywanej Genesis, która została poczęta z anioła i demona.

Jako, że istota ta nie posiada ciała musiała sobie takowe znaleźć. Padło na Jessego Custera, który jest kaznodzieją i podczas kazania jakie głosił dla wiernych, zostaje opętany przez Genesis.

Co powoduje ogromną eksplozję niszczącą cały kościół oraz śmierć wszystkich wiernych poza naszym kaznodziejom.

Wybuch zauważyli Tulip oraz Cassidy co doprowadza do ich spotkania z Jessim oraz odkrycia, że Genesis obdarzył Custera mocą słowa bożego. Dzięki niej można wydać osobie dowolne polecenia, a ta musi je wykonać choćby miała stanąć na głowie.

Posiadanie tak ogromnej mocy oraz odkrycie, że z nieba na ziemię uciekł Bóg. Skłania Custera do wyznaczenia sobie zadania odnalezienia Boga i odbycie z nim poważnej rozmowy. W tym celu będzie musiał przemierzyć kawał świata mierząc się z przeciwnościami losu oraz przeszłością.

Poszukiwać Boga będziemy z…

W pierwszym tomie poznajemy wiele postaci, z jednymi będziemy kontynuować przygodę. Inne zaś nie przeżyją spotkania z Jessym lub tymi którzy za nim podążają. Zobaczmy więc na kogo warto zwrócić uwagę czytając komiks.

Jessy Custer kaznodzieja w zapadłej dziurze w Teksasie, który dawno stracił wiarę w Boga. I jedyne w co wierzy to butelka Whisky, przez co wpędza się w kłopoty mówiąc ciut za dużo o grzechach parafian w barze. Sam nie pragnął zostać kaznodzieją jednak zrobił to pod wpływem babci, która go “wychowywała”.

Tulip była oraz obecna dziewczyna Jessego, która na szczęście nie jest typową damą w opałach. I nie trzeba jej co róż ratować z opresji, a czasem to ona ratuje chłopaków. Można powiedzieć, że jest to twarda babka, która bardzo chce się dowiedzieć czemu Jessy porzucił ją lata temu bez słowa wyjaśnienia. Kocha Jessego ponad wszystko i wyrusza z nim w podróż w poszukiwaniu Boga.


Cassidy ostatni członek ekipy poszukującej Boga. Jest stuletnim wampirem Irlandzkiego pochodzenia. Od krwi jednak woli butelkę Whisky więc jak zapewne już się domyślacie świetnie dogaduje się z naszym kaznodzieją. Jest to typ wesołka, który jeśli zostanie twoim przyjacielem to zawsze na niego możesz liczyć. Choć częściej będziesz miał przez niego problemy 😉

 

Na drodze naszej ekipy stanie wiele postaci, które nie zawsze będą jednoznacznie dobre lub złe. Zaś my często będziemy kibicować tym złym, gdy poznamy głębsze pobudki jakimi się kierują.

Pierwszą z takich osób jest GĘBODUPA, tak dobrze czytacie. Jest to syn policjanta prowadzącego śledztwo zniszczenia kościoła Jessego. Strzelił on sobie w twarz, jednak lekarze po wielu operacjach uratowali chłopaka. Niestety jego twarz zapewne wiecie co przypomina.

Kolejny postać warta uwagi to Święty od morderców, który podąża za Custerem z ramienia nieba. Ma jeden cel, zabić kaznodzieję, jednak pomimo tego, że praktycznie jest niezniszczalny poddaje się działaniu słowa bożego. Pierwszy tom niewiele mówi o nim samym i jego przeszłości. Jednak w kolejnych tomach znajdziemy dokładną historię tej postaci.

 

Z rodziną najlepiej na zdjęciach

Chyba najważniejszą historią jaką poznajemy w pierwszym tomie jest poznanie przeszłości Jessego. Ta zaś jest związana nierozerwalnie z jego rodziną, a dokładniej z babcią która miała ogromny wpływ na to kim się stał. I w tym przypadku nawet na zdjęciach z rodziną nie wychodzi się najlepiej.

Ta przemiła staruszka po środku to babcia Jessego, która jest odpowiedzialna za jego wychowanie i bycie kaznodzieją. Pomimo, że miał on rodziców jak z typowego amerykańskiego obrazka.

To los spłatał mu figla i nie dane mu było zaznać rodzicielskiej miłości. Zamiast niej miał twardą rękę babci, która dość specyficznie potrafi witać wnuczka wracającego do domu.

I jedynie dodam, że nie wracał on po dobroci, ale nie będę wam psuł zabawy z czytania komiksu.

Ilustracje

Za ilustracje jest odpowiedzialny Steve Dillon i cóż mogę powiedzieć. Nieco odstają od dzisiejszych realiów, ale pomimo wieku nadal są bardzo ładne. Zaś w dodatkach znajdziemy jeszcze więcej prac tego autora.

Wydanie

Obecne wydanie jest drugim wydaniem tego komiksu na naszym rynku. Pierwsze miało miejsce w 2004 roku i także było wydane przez Egmont. Prawdopodobnie można je dostać tylko na portalach aukcyjnych, gdzie jego ceny potrafią skutecznie odstraszyć od zakupu. Przed tym jak pojawiło się na rynku drugie wydanie to za wszystkie części pierwszego sprzedający liczyli sobie około 800 zł. Jednak, w związku z pojawieniem się wydania drugiego, ceny wróciły do normy.

Jeśli zaś chodzi o jakość wydania drugiego, to nie można się do niczego przyczepić. Twarda oprawa, bardzo dobry papier oraz wystarczająca ilość dodatków powinny zaspokoić oczekiwania każdego fana komiksów.

Poniżej zbiór informacji na temat wydania 🙂

Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Wydawca: Egmont
Przekład: Maciej Drewnowski
Oprawa: twarda
Objętość: 348 stron
Format: 170×260
Papier: kreda
Druk: kolor
ISBN: 978-83-281-1997-0
Cena: 89,99 zł

To dopiero początek przygody

Tom pierwszy to dopiero początek przygody, gdzie poznajemy Jessego, Tulip, Cassidiego oraz świat w którym przyszło im żyć. Jako, że ten tom skupia się głównie na postaci Jessego, poznaniu jego przeszłości i wyjaśnieniu porzucenia Tulip. To w kolejnych będziemy poznawać kolejne postaci

 

We wpisie wykorzystano obrazy z komiksu „Kaznodzieja” autorstwa Steva Dillona.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close