Filtry wideo dla osób początkujących takich jak ja w większości przypadków są zbędne i niewiele wnoszą w tworzony materiał. Jednak jest jeden, który należy znać i jest nim filtr Chroma key usuwający tło z materiału wideo.

Usuwanie tła za pomocą filtrów (chroma key)

Zacznijmy od podstawowej wiedzy mianowicie czym jest bluescreen, greenscreen, chroma key, wszystkie te nazwy oznaczają jedną i tę samą rzecz mianowicie:

Blue box (inaczej: bluescreen, greenscreen, chroma key) – technika obróbki obrazu, polegająca na zamianie tła o w miarę jednolitym kolorze (pierwotnie niebieskim, stąd nazwa) na dowolny obraz. Szeroko stosowana w telewizji (najczęściej podczas prezentacji prognozy pogody i w programach informacyjnych) oraz w filmie (do umieszczania aktorów w komputerowo generowanym środowisku). Kolor tła to zazwyczaj niebieski lub zielony, ponieważ są one uważane za najmniej podobne do koloru skóry i najrzadziej pojawiają się w kostiumach i rekwizytach.

Skoro wiemy, że chodzi o tło jednolitego koloru najlepiej w kolorze zielonym lub niebieskim to zobaczmy jak działa filtr pozwalający na wyeliminowanie tła. Klikamy na materiał wideo czy też zdjęcie i przechodzimy do zakładki Video, a następnie sekcji Video Filters. Klikamy na przycisk plus co spowoduje otwarcie okna z listą filtrów, gdzie na pierwszym miejscu znajdziemy filtr Chroma Key.


Klikamy na filtr dwukrotnie lub raz, a następnie na przycisk “Add”. W obu przypadkach filtr zostanie dodany do listy filtrów z domyślnymi ustawieniami.


Najważniejszy element w powyższych ustawieniach to Color, który powinien odzwierciedlać kolor tła. Jednak nie musimy znać RGB koloru tła, gdyż klikając na kwadrat z kolorem zostanie wyświetlony próbnik kolorów. Możemy skorzystać z próbnika wybierając kolor zbliżony, lub wybrać wygodniejszą opcję jaką jest kliknięcie na tło materiału z którego to tło chcemy usunąć. Powinno to spowodować usunięcie tła.


Jak widać na powyższym screenie mam tutaj zdjęcie oryginalne oraz z którego filtr usunął tło. Wygląda to dość dobrze, choć widać pewne niedoskonałości zwłaszcza tam, gdzie był rzucany cień. Jednak biorąc pod uwagę, że nie jest to idealny green screen oraz jedynym oświetleniem była żarówka w pokoju to uważam że nie jest źle.

Inne

Poznaliśmy najciekawszy filtr jaki jest dostępny w ScreenFlow czas przyjrzeć się innym filtrom dostępnym w zakładce Video. Poniżej lista filtrów wraz z przykładowymi efektami jakie uzyskamy dla danego filtra. Lista nie jest pełna, gdyż w nie każdym przypadku da się oddać jego specyfikę jedynie poprzez screen-a.

Bump Distortion

Circle Splash Distortion

Droste

Bump Distortion Linear

Glass Lozenge

Hole Distortion

Light Tunnel

Nine Part Tiled

Pinch Distortion

Twirl Distortion

Vortex Distortion

Box Blur

Disc Blur

Gaussian Blur

Motion Blur

Noise Reduction

Zoom Blur

Spot Light

Color Invert

Comic Effect

Crystallize

Hexagonal Pixelate

Pixelate

Edges

Edge Work

False Color

Gloom

Thermal

Height Field From Mask

Vignette (winieta)

Vignette Effect (winieta)

X Ray

Spot Color

Podsumowanie

Lista filtrów w ScreenFlow jest dość bogata jednak nie wszystkie znajdą zastosowanie w naszych produkcjach. Najciekawszym filtrem jest ten odpowiedzialny za usuwanie tła, gdyż jego użycie jest banalne i niemal każdy jest w stanie stworzyć sobie green screen.

Jeśli wykorzystujecie któreś filtry w waszych produkcjach to zapraszam do dzielenia się informacją na ten temat 🙂

Close