W związku z wydaniem nowej wersji ScreenFlow wszystkie kolejne wpisy będą dotyczyły nowej wersji. Nie ma bowiem sensu opisywać starszego wydania, gdyż każda osoba która zdecyduje się na zakup ScreenFlow zakupi wersję 7.

Elementy interfejsu

W tym wpisie postaram się przybliżyć możliwości jakie daje zakładka “Audio”. Na pewno nie powinien was odstraszyć jej wygląd, bowiem ilość opcji jest dobrana optymalnie. Sama zakładka prezentuje się następująco:

Podobnie jak w niemal każdej innej zakładce, na samej górze obok nazwy zakładki znajdziemy możliwość dodania akcji Action oraz ustawienia (koło zębate).

Przycisk dodawania akcji działa dokładnie na tej samej zasadzie co dodawanie akcji w zakładce Video i analogicznie będzie działał w innych zakładkach. Dlatego pisałem, że jest to kluczowy element w ScreenFlow. Akcję dodajemy do konkretnego materiału Video lub Audio, do momentu w którym jest ustawiony placeholder (to ta czerwona linia).

Po dodaniu akcji na wybranym elemencie pojawi się żółty blok reprezentujący akcję. W zależności od ustawień w kolejnych sekcjach uzyskamy różne efekty dźwiękowe.

Sekcja Volume

Pierwsza sekcja jest odpowiedzialna za sam dźwięk jako taki. W związku z czym odpowiada za takie elementy jak zmiana poziomu głośności, wyciszanie dźwięku, wyciszanie tła, przejścia pomiędzy różnymi poziomami głośności oraz miksowanie ścieżek dźwiękowych.

Poszczególne parametry sekcji odpowiadają za:

Volume – zmiana poziomu głośności,

Mute Audio – wyciszenie ścieżki dźwiękowej,

Ducking – powoduje automatyczne ściszanie ścieżki dźwiękowej np. z muzyką, gdy my mówimy do mikrofonu,

Smooth Volume Levels – wyrównanie poziomu głośności oraz tworzenie przejścia pomiędzy różnymi poziomami głośności,

Audio Mix – mikser pozwala na operację na dostępnych ścieżkach dźwiękowych. Klikając na literę “S” przy danej ścieżce powodujemy wyciszenie pozostałych i odsłuch tylko wybranej ścieżki. Dodatkowo mamy kontrolę nad poziomem głośności oraz kierunkiem z jakiego będzie dochodził dźwięk.

Sekcja Mix Output

Jedynym zadaniem tej sekcji jest wizualizacja poziomu głośności w ramach odtwarzanego materiału.

Sekcja Effect

Sekcja Effect pozwala na dodawanie różnych efektów oraz eliminację niechcianego hałasu z tła nagrania.

Poszczególne parametry sekcji odpowiadają za:

Effect – list z dostępnymi efektami jakie można zastosować w naszym materiale,

Amount – wartość procentowa określająca intensywność efektu np. wybierając efekt Large Chamber, który symuluje przebywanie w dużym pomieszczeniu tworząc echo to czym większa wartość tym większe echo zostanie wygenerowane,

Remove Background Noise – eliminacja szum tła,

Amount – wartość procentowa określająca jaki poziom dźwięku z tła ma zostać wyeliminowany. Bardzo łatwo korzysta się z tej opcji jednak powoduje ona znaczne spłaszczenie dźwięku więc należy używać z rozwagą 😉

Sekcja Audio Filters

Ostatnia sekcja Audio Filters jest zbiorem filtrów audio jakie możemy dodać do naszego materiału.

Dodajemy filtr klikając na przycisk plusa po prawej stronie, co powoduje rozwinięcie listy z dostępnymi filtrami.

Filtry znajdujące się na tej liście są dostarczane przez Apple wraz z systemem operacyjnym nie zaś przez ScreenFlow. Podobnie jak to miało miejsce w filtrach Video.

Praca ze ścieżkami

Poza możliwościami jakie daje nam bezpośrednio zakładka Audio mamy także pewne możliwości operowania na dźwięku z poziomu linii czasu. Operacje to wyodrębnianie ścieżek dźwiękowych z materiału audio / video. Robimy to poprzez kliknięcie prawym przyciskiem na danym materiale, a następnie wyodrębnienie interesujących nas ścieżek.

Po wykonaniu tej operacji powinniśmy poniżej materiału z którego wyodrębniliśmy ścieżki zobaczyć dodatkowe ścieżki audio.

Poza wyodrębnianiem ścieżek możemy także usunąć ścieżkę dźwiękową. Klikamy prawym na materiale video, a następnie wybieramy opcję Detach Audio.

Spowoduje to usunięcie ścieżki dźwiękowej i jej wyodrębnienie poniżej materiału, jak widać poniżej.

Podsumowanie

ScreenFlow dostarcza podstawowe narzędzia do pracy z dźwiękiem. Na pewno dźwiękowcy załamią ręce, jednak dla początkującej osoby będzie to wystarczające. Później zaś nic nie stoi na przeszkodzie, aby nagrywać dźwięk z poziomu innej aplikacji i po stosownej obróbce zaimportować do ScreenFlow.

Close