Ship.it jest dość młodym meetup-em organizowanym w Warszawie dla średniozaawansowanych i zaawansowanych deweloperów. Nie oznacza to jednak, że osoby początkujące nie znajdą niczego dla siebie. Jest przecież chwila na networking, podczas której można podpytać bardziej zaawansowanych kolegów o rozwiązania różnych problemów 😉

Ship.it to nowy meetup kierowany do średniozaawansowanych i zaawansowanych developerów. Na cyklicznych spotkaniach będziemy rozmawiać o szeroko rozumianym Web Developmencie. Pojawią się tematy JS-owe, jak również: CSS, PHP, Big Data oraz Dev-Ops.

I rzeczywiście biorąc udział w trzech z pięciu meetup-ów jakie się odbyły. Mogę śmiało powiedzieć, że w większości przypadków prelekcje dotyczą bardziej zaawansowanych zagadnień. Dlatego warto zwracać uwagę na tematy, jakie będą poruszane, gdyż może się okazać, że nie będziemy się w stanie odnaleźć w danym zagadnieniu.

Na piąte spotkanie się wybrałem, gdyż oba tematy mnie zainteresowały. A prelegenci to osoby z dużym doświadczeniem co gwarantowało wysoki poziom spotkania.

Dlaczego czasem warto założyć gacie przez głowę? Statyczna strona internetowa na AWS-ie

Mateusz Chrzonstowski postanowił nam opowiedzieć o swojej przygodzie z uruchomieniem statycznej strony na AWS-ie. Poza fajnym wprowadzeniem w świat chmury publicznej Mateusz przygotował prezentację, która była niejako grą Pokemon. Co dla takich staruszków jak ja, którzy pamiętają jeszcze starą wersję tej gry, było fajnym urozmaiceniem całej prelekcji.

Idąc na tę prelekcję myślałem, że początkowa część tytułu to jedynie humorystyczna wstawka “Dlaczego czasem warto założyć gacie przez głowę? Statyczna strona internetowa na AWS-ie”. Tak jednak nie było, Mateusz zachęcał nas, abym spróbowali przygody z chmurą nawet przy tak banalnym projekcie, jak statyczna strona z licznikiem odwiedzin. A to dlatego, że dzięki temu projektowi był on w stanie poznać aż 9 usług AWS. I próg wejścia w chmurę AWS w bardziej zaawansowanym projektem, będzie dużo niższy w przyszłości.

Pokaż mi logi aplikacji, a powiem Ci jak ona działa!

Drugą prelekcję prowadził Piotr Kowalski znany większemu gronu jako współzałożyciel WarsawJS. Postanowił nieco poszerzyć naszą wiedzę i uświadomić, że świat się nie kończy na console.log 😉

Bardzo fajnym elementem była interakcja z publiką co na tym meetup-ie było nowością. I dało się to odczuć poprzez dość małe zaangażowanie publiki, ale mimo wszystko nadało bardzo fajnej dynamiki całej prelekcji. Oby więcej takich powiewów świeżości pojawiało się na kolejnych spotkaniach.

Jedyne moje zastrzeżenie to tytuł, który nie dość dobrze mówił, o czym będzie wystąpienie Piotrka. I nie było to tylko moje odczucie, choć samo wystąpienie na 5+. Więc Piotrek zmień tytuł i będzie 6 😉

Lightning talk

Idea krótkich spontanicznych wystąpień po właściwych prelekcjach sama w sobie nie jest niczym nowym, choć w przypadku tego meetup-u zdarzyła się chyba pierwszy raz.

Kolega postanowił nam opowiedzieć w kilku słowach o ciekawym rozwiązaniu. Mianowicie jak można w prosty sposób przenieść klucze, które były do tej pory zaszyte w kodzie aplikacji do kontenerów Docker-a.

Może w przyszłości pojawią się kolejni chętni, aby opowiedzieć o ciekawych rozwiązaniach, nad którymi pracują lub używają w pracy na co dzień.

Networking

Networking to stały punkt każdego meetup-u i tutaj nie mogło być inaczej. Przy piwku i pyzach ( których koniecznie musicie spróbować, bo są świetne ) możemy porozmawiać z prelegentami, a także organizatorami i innymi uczestnikami. Wielu z nich ma ogromną wiedzę w swoich dziedzinach i rozmowy te okazują się ogromną wartością dodaną całego spotkania.

Więc jeśli zobaczycie, że tematy wam odpowiadają i macie chwilę czasu (choć jeden z networking-ów przeciągnął się do 4 nad ranem). To gorąco polecam wszystkim wybrać się na Ship.it, także tym nieco mniej doświadczonym developerom 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close