Omówienie zakładki Annotations w ScreenFlow

Tworząc tutoriale czy też kursy video często potrzebujemy zwrócić uwagę osoby oglądającej na jakiś element. Naturalnym sposobem jest narysowanie strzałki wskazującej np. element interfejsu na stronie. Innym sposobem będzie zaznaczenie jakiegoś obszaru, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Do tego celu właśnie służy zakładka “Annotations”.

Elementy interfejsu

W momencie, gdy wejdziemy do zakładki Annotations zobaczymy kilka kształtów oraz 6 ustawień jakimi możemy zarządzać. To bardzo mało, jednak na początek wystarczy w zupełności.

Zaczynając od samej góry mamy nazwę zakładki wraz z możliwością dodania akcji na timeline.

Robimy to klikając przycisk z plusem, co spowoduje pojawienie się na linii czasu obiektu reprezentującego adnotacje.

Możemy oczywiście dowolnie regulować jego długość oraz miejsce wystąpienia bezpośrednio na linii czasu.

Sekcja kształty

Kiedy już dodaliśmy adnotacje do naszego projektu, to uzyskujemy możliwość wyboru kształtu oraz ustawienia jego parametrów. Do parametrów wrócimy w dalszej części wpisu, tu zaś skupimy się na poznaniu kształtów jakie mamy do dyspozycji.

Jeśli miałeś do czynienia z jakimkolwiek programem graficznym, to zapewne ikony reprezentujące kształty są Ci już znane. Jednak jeśli widzisz je po raz pierwszy to pozwól, że powiem Ci o każdej dwa słowa.

Strzałka

 – to najczęściej wykorzystywany element. Spowodowane jest to faktem, że pozwala na wskazanie jakiejś rzeczy przy pomocy strzałki.

Linia

 – linie pozwalają na podkreślenie np. tekstu lub zaznaczenie obszaru o nieregularnym kształcie.

Obszar zakolorowany

 – zakolorowany obszar może nam posłużyć do przysłonięcia np. wrażliwych danych w materiale video.

Obszar pusty

 – pusty obszar, głównie używany do obrysowania elementu na który odbiorca powinien zwrócić uwagę.

Koło puste

 – alternatywa dla pustego obszaru, także głównie spotyka się jako obrys mający zwracać uwagę.

Sekcja ustawień parametrów

Kiedy mamy wybrany już jakiś kształt, załóżmy że będzie to jeden z najczęściej używanych kształtów. Czyli strzałka z domyślnymi ustawieniami.

Możemy teraz przejść do zabawy parametrami 🙂 Do dyspozycji mamy 6 parametrów: color, opacity, thickness, shadow, outline, endpoints. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Color / Kolor


Tutaj raczej nikogo nie zaskoczę. Ustawienie to jest odpowiedzialne za kolor naszego kształtu. Ja zmieniłem go na czerwony, aby bardziej rzucał się w oczy.

Opacity / Przezroczystość


Ustawienie określające poziom przezroczystości. Przydatne, gdy nie chcemy, aby kształt zasłaniał jakiś element interfejsu. Niestety powoduje to także zmniejszoną widoczność kształtu, a tym samy wskazania na jakiś element.


Czy nie lepiej wygląda wskazanie elementu interfejsu, gdy nie mamy przezroczystości.


Według mnie różnica jest kolosalna, dlatego bardzo rzadko stosuję przezroczystość w adnotacjach.

Thickness / Grubość


Grubość, i tu w zależności od tego jak bardzo ma być gruby nasz element odpowiednio regulujemy to sobie suwakiem. W tym przypadku powiększyłem kształt to 186 puntów.

Shadow / Cień


Checkbox-em włączamy cień, zaś suwakiem regulujemy jego wygląd. Dodanie cienia do kształtu powoduje, że mamy złudzenie przestrzeni.


Czy nie wydaje Ci się teraz, że strzałka jest bardziej fizyczna i leży na jakimś białym blacie ?

Bawiąc się dalej możemy zejść do wartości minimalnej, czyli jednego punktu. Zobaczmy teraz jak będzie wyglądała strzałka.

Poczucie przestrzeni jakby zmalało, lecz dzięki minimalnej wartości cienia mamy strzałkę, która dużo lepiej rzuca się w oczy.

Outline / Obrys


Identycznie jak w przypadku cienia, checkbox włącza obrys, zaś suwak reguluje jego grubość. Gdy włączymy obrys naszej strzałki z domyślnymi ustawieniami będzie ona wyglądała następująco:

Jeśli jednak chceli byśmy się nieco pobawić, to możemy uzyskać ot taki ciekawy efekt.


Dodatkowo w każdej chwili mamy możliwość zmiany koloru obrysu.

Endpoints


Ustawienie to dotyczy dwóch kształtów, strzałki oraz linii. Określa wygląd początku oraz końca kształtu. Od twórców ScreenFlow do dyspozycji otrzymaliśmy kilka predefiniowanych zakończeń.


Ich lista może nie jest jakaś przytłaczająca, jednak na początek powinna być wystarczająca.


Przyglądając się temu ustawieniu można zauważyć, że linia i strzałka to tak ten sam kształt. Tylko z innymi parametrami początku i końca kształtu. Taka ciekawostka na zakończenie 😉

Podsumowanie

Adnotacje nie są zbyt rozbudowanym elementem ScreenFlow, jednak nie oznacza to, że są zbędne. Wręcz przeciwnie, dzięki swojej prostocie mamy możliwość w bardzo szybki sposób zwrócić uwagę naszego widza na pewne elementy znajdujące się w naszym materiale wideo.

Jako że ScreenFlow jest nastawiony na tworzenie materiałów szkoleniowych, tego typu rozwiązania bardzo dobrze wpisują się w potrzeby osób tworzących tutoriale czy kursy video.

Close