Zmiana tempa fragmentu filmu jest czymś normalnym. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju kursami wideo. Kto z nas chciałby oglądać cały proces instalacji oprogramowania, czy nie lepiej proces, który trwa trzy minuty skrócić do 10 sekund ?

Oczywiście poza przyspieszaniem tempa filmu mamy także możliwość jego spowolnienia, czy całkowitego zatrzymania. Wybór zależy od nas i tego co chcemy pokazać naszemu odbiorcy.

Przyspieszenie filmu

Zacznijmy od przyspieszenia tempa naszego filmu, czyli skracamy jego czas. Może to być skrócenie czasu pobierania plików z sieci, czy też instalacji oprogramowania. To co chcecie przyspieszyć zależy tylko od was, ważne jest to, aby odbiorca nie czuł się przez to zdezorientowany.

Punktem wyjściowym dla naszej pracy będzie świeżo nagrany materiał, w którym chcemy przyspieszyć proces pobierania pliku.

Obecnie cały materiał trwa 3 minuty i 15 sekund, gdzie 90% tego czasu to właśnie proces pobierania pliku.

Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces, to konieczne jest wycięcie fragmentu filmu który będziemy przyspieszać.

Mamy dwa cięcia, a materiał pomiędzy nimi ma 2 minuty i 47 sekund. Tyle czasu zmarnujemy osobie, która będzie miała oglądać nasz materiał. Więc skróćmy ten czas, w tym celu klikamy dwa razy na materiał który chcemy skrócić. Powinno nam się pojawić menu pozwalające zmienić tempo filmu.

Teraz w zależności jak nam jest wygodniej, tempo możemy zmienić wpisują nową wartość w Duration, lub za pomocą suwaka Speed. Ja wpisuję cyfrę 5 w polu Duration, a następnie enter-em potwierdzam zmianę. Co spowoduje ustawienie czasu trwania na 5 sekund, a to przełoży się na zmiany na linii czasu.

Jedyne co nam teraz pozostaje to usunięcie wolnej przestrzeni pomiędzy fragmentami filmu. Możemy to w bardzo prosty sposób zrobić klikając dwukrotnie w pustą przestrzeń, a następnie gdy ta zostanie zaznaczona usunąć ją wciskając przycisk Delete (Del).

W ten sposób z filmu, który początkowo miał 3 minuty i 15 sekund otrzymujemy materiał trwający 32 sekundy. Dodatkowo, aby nam ułatwić pracę materiał ze zmienionym tempem został oznaczony ikoną królika. Co w praktyce oznacza, że jego tempo zostało przyspieszone. Jak się już pewnie domyślacie, gdyby materiał był spowolniony ikona zmieniła by się na żółwia 😉


Spowalnianie filmu

Wiemy już jak przyspieszyć film, czas na jego spowolnienie. I tutaj nie będzie praktycznie żadnej różnicy w stosunku do przyspieszania tempa filmu. Czyli musimy mieś wycięty fragment i klikając dwukrotnie na fragmencie zostanie nam wyświetlony inspektor, gdzie w polu Duration podajemy czas dłuższy niż obecny czas zaznaczonego fragmentu. Ewentualnie regulujemy czas wykorzystując suwak Speed.

W przypadku spowolnionych fragmentów mamy oznaczenie żółwia dzięki którym widzimy ten fakt bezpośrednio na linii czasu.

Stop klatka – Freez Frame

Poza potrzebą spowolnienia bądź przyspieszenia filmu czasem potrzebujemy zatrzymać film na kilka sekund. Powodów wykonania takiej operacji może być wiele, ale chyba najczęściej spotykany to konieczność dogrania jakiegoś komentarza już po nagraniu materiału.

Dodanie takiej stop klatki jest bardzo proste, ustawiamy wskaźnik (playhead) w odpowiednim momencie naszego materiału. Następnie klikamy na materiał video i klikając prawym przyciskiem wybieramy Add Freeze Frame.

W efekcie w miejscu w którym chcieliśmy dodać stop klatkę, materiał wideo zostanie przecięty i zostanie dodana stop klatka.

Gdy już mamy taką stop klatkę możemy dowolnie rozszerzać jej długość. U mnie długość takiej stop klatki to 2 sekundy, ale gdybyście potrzebowali aby stop klatka miała wartość początkową inną. To możecie to ustawić przechodząc do ScreenFlow -> Preferences.

W oknie które się pojawi przechodzimy do zakładki Timeline, gdzie w sekcji Default duration odnajdujemy i zmieniamy Freeze Frame. Od tego momentu domyślna wartość stop klatki będzie taka jaką zdefiniowaliśmy.

Podsumowanie

Zmiany tempa filmu w ScreenFlow są bardzo proste i sprowadzają się do pracy na linii czasu. Jeśli opanujecie spowolnienie to opanowaliście także przyspieszenie, gdyż różnica w tych operacjach jest minimalna.

Stop klatka jest koniecznością, gdyż przy montażu wszelkiego rodzaju tutoriali czy kursów potrzebujemy czasem coś dopowiedzieć. Ewentualnie zatrzymać obraz, aby osoba oglądająca zdążyła zapoznać się z tym co chcemy jej pokazać.

Nie bójcie się eksperymentować z tymi elementami bo dzięki nim można osiągnąć bardzo fajne efekty i zamaskować niektóre niedoskonałości naszych materiałów.

Close