Podsumowanie czytelnicze 2020

Podsumowanie czytelnicze 2020

W 2020 roku przesłuchałem 14 książek, a przeczytałem 6. Co daje nie najgorszy wynik i zbliżyło mnie do zakładanych 2 książek miesięcznie.

Książki przeczytane w 2020

Przyjrzyjmy się co takiego przeczytałem i przesłuchałem w 2020 roku.

Komornik

Cykl Komornik jest wciągającą lekturą opowiadającą o biblijnym końcu świata. Otóż wyobraźcie sobie, że następuje biblijny koniec świata. Na ziemię zstępują anioły i zaczynają wyżynać ludzi, ale okazuje się, że z jakiegoś powodu plan nie do końca się udaje. Otóż ludzie nie chcą umierać i walczą o życie, a anioły nie potrafi zrozumieć, że człowiek może ich okłamać i korzystać z wszystkich dostępnych środków, aby przed nimi uciec. W takich okolicznościach konieczne jest zatrudnienie ludzi do ścigania innych ludzi. Więc powołany zostaje urząd komornika, który ma zabijać na zlecenie “góry”.

Koncept bardzo ciekawy i bardzo przyjemnie zrealizowany, cały cykl przesłuchałem i wracałem do niego wielokrotnie. Przygody naszego komornika i świat który jest nam przedstawiany wciąga i pozostawia niedosyt.

Komornik 🎧

Pierwsza część wprowadza nas w świat po apokalipsie. Poznajemy zasady nim rządzące, naszego bohatera oraz dowiadujemy się, że poza wszechmocną “górą” jest także druga strona medalu.

Komornik II. Revers 🎧

W drugiej części nasz komornik przyjrzy się nieco dokładniej co jest po ciemnej stronie. Tam anioły i wszechmocna “góra” się nie zapuszczają. Zimno, ciemno, a jednak ludzie żyją, lub raczej powinienem powiedzieć próbują przeżyć. Bo o ile anioły nie mają tu wstępu to demony to co innego ;)

Komornik III. Kant 🎧

Ostatni tom to ogrom akcji, która nie zawsze kończy się pomyślnie dla naszego bohatera. A końcowe starcie dobra ze złem do dziś mnie zaskakuje swoim rozwiązaniem.

Ostatni tom to ogrom akcji, która nie zawsze kończy się pomyślnie dla naszego bohatera. A końcowe starcie dobra ze złem do dziś mnie zaskakuje swoim rozwiązaniem.

Całą serię mogę gorąco polecić każdemu, kto lubi książki akcji w nieco innym świecie.

Materia Prima

Co by się stało, gdyby w wyniku zderzenia się dwóch światów okazało, że alchemia i magia zaczynają istnieć. A na świecie pojawiły się enklawy w których żyją istoty z tego drugiego świata. I jak to bywa nie są nastawione do nas zbyt pozytywnie.

Gdyby zniechęciła was wizja magii i alchemii, to nie musicie się obawiać. Ten aspekt jest ważny jednak nie na tym skupia się cały cykl. Bowiem świat poznajemy z punktu widzenia polskiego alchemika, który prowadzi aptekę w okupowanej Polsce. Zobaczymy jak wygląda okupacja przez Rosjan, Niemców oraz odzyskiwanie niepodległości w nieco dziwnym świecie.

Cykl skupia się bardziej na aspektach politycznych i życia w dziwnych czasach niż samej magii i alchemii.

Adept 🎧

Część pierwsza pozwala nam poznać naszego alchemika, który przypadkowo ratuje wysoko postawionego Rosjanina i jego oddział w enklawie. Jest to początek znajomości, która zaprowadzi Olafa Rudnickiego na salony i w bardzo niebezpieczne zakątki Warszawskiej enklawy. A na domiar złego zbliża się wojna pomiędzy mocarstwami.

Namiestnik 🎧

Okupacja rosyjska się zakończyła, nie oznacza to jednak, że Polska jest niepodległa. Mamy nowego, acz znajomego okupanta – Niemcy. W tych nieprzyjaznych warunkach nasz alchemik musi prowadzić aptekę oraz hotel, a jednocześnie lawirować pomiędzy znajomościami z Rosjanami i Niemcami, którzy chcą go wykorzystać do swoich celów.

Jak by tego było mało w enklawach na całym świecie zaczynają pojawiać się coraz to potężniejsze byty, które chcą się wydostać na świat.

Cień 🎧

W ostatnim tomie Warszawa odzyskuje niepodległość, jednak staje pomiędzy dwoma mocarstwami. Dla obu Warszawa jest problemem, jednak nikt nie chce zaatakować po tym jak zginęły tysiące żołnierzy od nieznanego zaklęcia.

Czy uda się utrzymać niepodległość Warszawy, a może nawet ją rozszerzyć na resztę kraju ?? Żeby się tego dowiedzieć musicie sięgnąć po ten cykl książek. Bardzo ciekawie napisane, przyjemnie się słuchało całości.

SybirPunk

Tym razem coś dla fanów gry Cyberpunk 2077. Trzy tomy ostrej jazdy bez trzymanki w świecie, gdzie za pieniądze niemal wszytko jest możliwe. Chcesz widzieć w podczerwieni, żaden problem, chcesz być Robocopem, jak masz kasę to wymienimy Ci pół ciała i obudujemy blachą ;)

W tym świecie żyje i funkcjonuje Sasza Chudowiec, który ima się przeróżnych zajęć, aby przeżyć, opłacić rachunki i wykarmić psa.

SybirPunk vol.1 🎧

Zaczynamy delikatnie, Sasza zwany Chudym dostaje zlecenie na odzyskanie pieniędzy od oligarchy dla innego oligarchy. Co oznacza sporą sumkę do przytulenia jako prowizję. Niestety jak to często bywa w świecie Chudego sprawa się nieco rypnęła i nie będzie to proste i łatwe zlecenie.

A do tego dochodzą problemy z nielegalnym handlem syntą, czyli takimi drobnymi narkotykami ;) Czy nie zapowiada się ciekawie ??

SybirPunk vol.2 🎧

Po tym co się odwaliło w tomie pierwszym, nasz kapitan liczy na nieco spokoju. Prowadzi swój zakładzik, grzecznie pracuje dla oligarchy, nawet sprawy sercowe jakoś tak się lepiej układają. Niestety demony przeszłości coś nie chcą odpuścić. I to pomimo sukcesywnego ich wykańczania. Czy uda się wszystko wyprostować ??

SybirPunk vol.3 🎧

I jak to można było przewidzieć, wszystko chu** strzelił. A co gorsza Chudy jest poszukiwany listem gończym. Przyjrzymy się jak można przeżyć w świecie, gdzie wszystko jest online, a monitoring ciągle wyszukuje osoby poszukiwane. Czy w takim świecie da się ukrywać dłużej niż kilka dni ??

Na domiar złego Saszka, człowiek unikający wszczepów jak ognia. Dorobił się wszczepu połowy twarzy, które pewnie uratowało mu życie, ale po przebudzeniu po ostatniej akcji nie tego byśmy się spodziewali. Czy to się nazywa zły dzień ?? Jeśli tak, to tom trzeci jest bardzo złym dniem, który warto przeżyć z Chudym :)

Kroniki Rozdartego Świata

W przypadku tego cyklu brakuje mi ostatniego tomu, aby go zakończyć. Jednak jeśli trzeci tom, będzie się tak przyjemnie słuchało jak dwa poprzednie to fanom magii i miecza, śmiało mogę polecić.

Świat w który zostajemy wrzuceni, to świat w którym magia jest czymś naturalnym. Jednak nie oznacza to, że każdy jest magiem. Duża część społeczeństwa to zwykli ludzie nie obdarzeni żadnymi umiejętnościami. Część osób posiada pewne umiejętności, które pozwalają na rzucanie prostych zaklęć. I pozostaje elita, czyli magowie z krwi i kości. Oni posiadają ogromne umiejętności, które należy kształtować i rozwijać w szkole. Jednak nasz bohater magiem nie jest, a jedynie asystentem czarodziejki…

Asystent czarodziejki 🎧

Pierwszy tom przybliża nam naszego bohatera, który nie jest magiem, a jedynie asystentem czarodziejski. Jednak nie byle jakiej czarodziejki, bo jest nią szalona Meg, która nie bez powodu zyskała taki przydomek. Wraz z nią przez wiele lat podróżował po świecie i badał go po wojnie rozdarcia, która niemal zniszczyła ten świat.

Teraz gdy Vincentowi została końcówka kontraktu u szalonej Meg, chłopak zastanawia się, gdzie znaleźć sobie ciepłą posadkę. Jako, że nie jest magiem, a jedynie potrafi przetworzyć ogromne ilości magii dla maga u którego służy to nie ma zbyt wielu możliwości. Mimo tego faktu, liczy że znajdzie dobrą posadę i będzie od teraz wiódł spokoje życie.

Niestety kolejna misja przebiega dość nieoczekiwanie, jego magini znika, a on sam zaczyna dostrzegać w sobie źródło, co jest bardzo niepokojącym objawem…

Utracona Bretania 🎧

W tomie drugim mamy okazję nieco bliżej poznać świat, który został uznany za utracony. Nie to w nim jest najciekawsze, a to jak wygląda świat, gdy magia w nim zanika. A magowie, którzy niegdyś byli elitą tego świata obecnie są dziwakami żyjącymi przeszłością.

W tym świecie Vincent będzie zmuszony poszukiwać swojej mistrzyni oraz jej przyjaciółki z którą zniknęła. Zaś szalona Meg musi odnaleźć się w świecie, gdzie magii nie było od lat, a przy okazji uratować go przed skażoną magią pustki.

PS. Są smoki ;)

Atomowe nawyki

Tej książce poświęcę osobny wpis, który dokładniej omówi tę pozycję. Jednak dla niecierpliwych mały spoiler ;) WARTO, książka pokazuje w ciekawy sposób mechanizmy jakimi rządzą się nawyki i jak te mechanizmy wykorzystywać w codziennym życiu. Na pewno będę do niej wracał wielokrotnie, po rady oraz motywację do kształtowania nawyków.

Cyberpunk. Odrodzenie 🎧

W przypadku tej książki coś poszło nie tak. Nie wiem czy została wydana na fali gry, która miała się ukazać w podobnym terminie, czy po prostu brakło pomysłu na scenariusz, czy też bohaterów. Pomimo tego, że nie jestem zbyt oczytaną osobą to już na początku wiedziałem o co będzie chodziło z siostrami. A gdy koniec książki ostatecznie to potwierdził, to było ogromne rozczarowanie. Więc scenariusz pomimo, że momentami pokazuje nam kawałek ciekawego świata, to szybko od niego ucieka na rzecz bohaterów.

No właśnie, bohaterowie. O ile pułkownika Chudowca z SybirPunk zapamiętam na długo i wrócę do jego historii nie raz. To w przypadku tej książki, nie mam do kogo wracać. Żaden z bohaterów nie przyciągnął mnie do siebie. Może gdyby dostali więcej czasu, a nie zostali potraktowani po macoszemu to bardziej bym się z nimi zżył.

Niestety nie polecam, lepiej ten czas poświęcić na inną pozycję.

Cyfrowy minimalizm

Książka ta jest rozszerzeniem książki Praca głęboka tego samego autora. Nie oznacza to, że konieczne jest przeczytanie pierwszej żeby w pełni zrozumieć Cyfrowy minimalizm. Wręcz twierdzę, że przeczytanie pierwszej, czyli Pracy głębokiej, eliminuje konieczność czytania Cyfrowego minimalizmu. A to dlatego, że zawiera ona mnóstwo powtórzeń z poprzedniej książki. Co powoduje mało przyjemny efekt czytania tego samego. Jednak oceniając książkę jako osobne dzieło, mogę śmiało polecić każdemu kto nie czytał Pracy głębokiej.

Zakup książki przez osoby, które czytały Pracę głęboką jest uzasadniony w jednym przypadku, gdy chcą one dostać gotowe rady jak radzić sobie ze skupieniem w życiu prywatnym.

Czarne światła. Łzy Mai

Blade Runner, ExMachina czy Westworld pokazują do jakiej wizji robotów dążymy. Idealna kopia ludzi, jednak te dzieła popkultury dość jednoznacznie pokazują jak może się skończyć wolna wola u robotów. Przy tak nierównym starciu wizja Matrix-a jawi się nieco bardziej prawdopodobnie.

I tak oto stykamy się z kolejną wizją świata, w której ludzie pracują ramie w ramię z robotami. Idealnymi robotami, które zawsze mówią prawdę, zawsze słuchają się poleceń i nie mają uczuć. Wizja świata jest naprawdę imponująca i co ważne bardzo prawdopodobna. Ludzie, aby w jakikolwiek sposób dorównać robotom zaczynają ulepszać swoje ciała i mózgi. Dzięki różnego rodzaju wszczepom zbliżamy się do wizji super człowieka. A nowy rodzaj neuroprzekaźnika, który właśnie pojawia się na rynku ma nam to zapewnić i to w przystępnej cenie. Niestety na ostatniej prostej okazuje się, że są nieprzewidziane skutki uboczne i neuroprzekaźnik zostaje wycofany. Co rozwściecza ludzi, którzy myślą, że zostali zwyczajnie oszukani. A produkt trafi tylko do ludzi bogatych. Powoduje to wybuch zamieszek, a gdy roboty dowiadują się, że w ich przypadku stosowanie nowego neuroprzekaźnika pozwala na odczuwanie ludzkich uczuć przyłączają się do zamieszek. Oczywiście w takiej sytuacji wkracza wojsko i tłumi zamieszki, a wszystkie wadliwe roboty trafiają do utylizacji.

W tym świecie poznajemy policjant, który padł ofiarą ataku robotów na placówkę produkującą nowy neuroprzekaźnik. I po bardzo długim czasie spędzonym w komorze regeneracyjnej wraca na służbę. Niestety wbrew własnej woli, wraca jako lepsza wersja siebie. Co początkowo doprowadza go to do szału, ale po pewnym czasie zaczyna dostrzegać pewne plusy.

Po powrocie na służbę Quinn od razu wskakuje na głęboką wodę. Dostaje sprawę morderstwa i to o tyle ciekawą, że żadne nowoczesne zabawki nie są w stanie przeanalizować miejsca zbrodni. Więc konieczna jest stara dobra szkoła policyjna.

Książka jest pierwszą z cyklu Czarne światła i mogę śmiało polecić także drugą Spektrum. Świat jest tak bardzo prawdopodobny, że aż żal było go opuszczać po tych dwóch tomach. Mam nadzieję, że ukaże się kolejny.

Myśl jak FREAK 🎧

W większości przypadków kupuję książki, które miały dobre oceny. I dość rzadko się zawodzę stosując takie, a nie inne kryteria. Jednak w przypadku tej książki muszę powiedzieć, że się zawiodłem. Książka po przesłuchaniu wydała mi się dość interesująca, jednak nie przetrwała próby czasu. Co to dokładnie oznacza, a to że niewiele z niej pamiętam. Znam główne przesłanie i kilka historii jednak to nie zachęca mnie do ponownego przesłuchania tej pozycji.

Więc zamiast tej pozycji proponuję znaleźć coś ciekawszego.

Sierżant Cuff 3 🎧

Kolejna część przygód mojego ulubionego sierżanta i jego przełożonego. Tym razem Komendant Richman oznajmia Cuff-owi, że planuje przejść na emeryturę i zakończyć służbę w policji. Co oczywiście nie wywołuje fali entuzjazmu u naszego sierżanta. A wręcz doprowadza do skrajnych decyzji, które skutkują pojawieniem się naszych bohaterów na Szetlandach, gdzie wspólnie poprowadzą sprawę zaginionego pana Daniela Sheparda. Będącego bardzo wpływową osobistością na Szetlandach.

Czy Panowie będą w stanie wspólnie pracować i czy uda im się rozwiązać tę przedziwną sprawę ?? To już musicie przekonać się sami, bo WARTO.

Siła subskrypcji

Zapewne masz subskrypcję Netflix-a, HBO GO, Spotify czy innej usługi. Ta krótka książka przedstawia różne modele subskrypcyjne ich zalety i wady. Śmiało mogę polecić książkę każdemu kto ma jakiś swój produkt i rozważa możliwość udostępniania go w subskrypcji. Tu znajdzie wiele przykładów dla każdego modelu.

Transmetropolitan. Tom 3

Dla odmiany mamy komiks i do dość stary, a jednak tak bardzo aktualny. Tom trzeci omawia problemy z wolnością słowa. Wyobraźcie sobie mechanizm, który nazwano “Ostrzeżenie D”, pozwala ono zablokowanie praktycznie każdego tekstu, programu czy czegokolwiek innego jeśli zostanie uznane za zagrażające bezpieczeństwu narodowemu lub lokalnemu. W praktyce oznacza to, że władze są w stanie zablokować dowolne treści, zwłaszcza te krytykujące ich działania.

Dla odmiany mamy komiks i do dość stary, a jednak tak bardzo aktualny. Tom trzeci omawia problemy z wolnością słowa. Wyobraźcie sobie mechanizm, który nazwano “Ostrzeżenie D”, pozwala ono zablokowanie praktycznie każdego tekstu, programu czy czegokolwiek innego jeśli zostanie uznane za zagrażające bezpieczeństwu narodowemu lub lokalnemu. W praktyce oznacza to, że władze są w stanie zablokować dowolne treści, zwłaszcza te krytykujące ich działania. Coś jak u nas “mowa nienawiści”, jak ktoś poczuje się obrażony, to można od tak zablokować wszystko.

Poruszane tematy są bardzo aktualne i dzięki ich wyolbrzymieniu w komiksie można bardzo łatwo zobaczyć konsekwencje z jakimi możemy się spotkać po wprowadzeniu tego typu rozwiązań.

Bardzo polecam, każdemu lubiącemu komiksy.

Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Książka pokazująca jak obecna technologia wpływa na nasz mózg i jak bardzo jest on nieprzystosowany do czasów w których przyszło nam żyć. Czy oglądanie Instagrama może spowodować depresję i obniżenie poczucia własnej wartości ?? Czy używanie GSP-a wpływa pozytywnie na naszą pamięć i odnajdowanie się w przestrzeni ??

Te i inne pytania można sobie zadać podczas czytania książki. A wieloletnie badania przedstawione w książce pomogą na nie odpowiedzieć. Książka warta przeczytania, zwłaszcza że nie jest to cegła licząca 500 stron 😉

Plany czytelnicze na 2021

W 2020 roku praktycznie nie miałem żadnych planów czytelniczych i bardzo losowo wybierałem książki. To w tym roku postanowiłem za jednym zamachem kupić wszystkie książki rozwojowe, które chcę przeczytać. Mam nadzieję, że ten zabieg pozwoli mi na niekupowanie książek pod wpływem impulsu. Oczywiście pozostaję przy subskrypcji Audioteki, i tam będę realizował spontaniczne zakupy.

Dokończyć

Kilka książek leży rozpoczętych i planuję sukcesywnie co miesiąc wykańczać choć jedną. Pozwoli to ogarnąć nieco bałagan na półkach.

Przeczytać ponownie

Niestety ludzki umysł nie jest doskonały i wszystkiego nie jest w stanie spamiętać. W związku z czym zrobiłem listę książek, które chcę przeczytać ponownie, aby przypomnieć sobie pewne koncepty. Bowiem część książek należy studiować, a nie jedynie czytać i zapominać.

Zakurzone książki

To kupka hańby, czyli książki które mam od dłuższego czasu, a jeszcze nie zacząłem ich czytać. Dlatego co miesiąc będę wybierał jedną z tej listy i czytał. Na szczęście, część z nich jest dość cienka więc powinienem dość szybko się z nimi uporać.

Do przeczytania w 2021

I w końcu prawdziwy plan czytelniczy. Pierwsza część, którą widzicie poniżej to książki, które znajdują się już na mojej półce i czekają na swoją kolej. Większość to rzeczy rozwojowe które mam nadzieję pozwolą rozwinąć mi biznes w tym roku jeszcze bardziej.

Ta część to książki, które planuję przesłuchać w Audiotece. Lista jest czy czas płynna, jedne rzeczy z niej wypadają, a na ich miejsce pojawiają się nowe pozycje.

A co Ty planujesz przeczytać w 2021 ??

Tak przedstawia się mój plan, a może Ty jesteś w stanie polecić mi książkę, którą muszę przeczytać ?? Lub masz jakąś do której często wracasz ??