Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski
Programista PHP ( Symfony ), blogger, trener oraz miłośnik kawy. Na co dzień pracuję z Symfony, RabbitMQ, ElasticSearch, Node.js, Redis, Docker, MySQL.

Podsumowanie 2022

Podsumowanie 2022

Za nami kolejny rok. Ten rok był pod wieloma względami wyjątkowy, głównie pod kątem prywatnym co bezpośrednio przełożyło się na aktywność na blogu. A raczej jej brak. Jednak nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko trzeba wyciągać wnioski i wprowadzać zmiany.

Cyferki

Zacznijmy od cyferek, które tak bardzo interesują większość twórców. Nie twierdzę, że jest to złe, ale nie do końca oddaje rzeczywistość. Jednak potrzebujemy jakiś punkt odniesienia, więc zaczynajmy.

Ilość wpisów

Szczerze, to sam się nie spodziewałem, że jest aż tak źle. W roku 2022 nie został opublikowany żaden wpis na blogu. Co jest niesamowite, bo przynajmniej kilka jest rozpoczętych i jak widać, żaden nie został skończony i opublikowany :(

Ewidentnie tendencja była spadkowa, a że dno zostało osiągnięte, to teraz można się tylko odbić ;)

Statystyki

Brak wpisów musiał się przełożyć na dużo gorsze statystyki odwiedzin i rzeczywiście nie wyglądają one imponująco.

W porównaniu do 2021 jest dużo gorzej.

Ciekawe, czy publikacja nowych wpisów będzie w stanie odrobić stratę, a nawet ją przebić ?? Pewnie przekonam się o tym za rok.

Książki

Szczerze mówiąc nie prowadziłem w tym roku za bardzo statystyk tego co czytałem więc będę posiłkował się Audioteką.

W 2022 przesłuchałem:

  • Droga szamana ( wszystkie trzy części ) ⭐⭐⭐⭐⭐ Najnowsze odkrycie. Bardzo fajna pozycja, przy czym osoby lubiące gry RPG poczują się jak ryba w wodzie. Pozostałych mogą męczyć statystyki, które czyta lektor.
  • Baśniowa opowieść ⭐⭐⭐ Zaczęło się bardzo obiecująco, niestety czym dalej w las tym gorzej. Szkoda 😞
  • Komornik - Arena dłużników 2 ⭐⭐⭐ Niestety drugi tom jest nieco gorszy niż pierwszy, ale zrzucam to na karb postoju w jednym miejscu. Na pewno sięgnę po tom 3, aby zobaczyć jak się kończy historia.
  • Sługa honoru ⭐⭐⭐⭐ Kontynuacja trzyma poziom
  • Cud, Miód, Malina ⭐⭐⭐ Trochę nie moje klimaty, ale niektóre przygody młodej Koźlaczki były bardzo sympatyczne.
  • Sierżant Cuff 3 ⭐⭐⭐⭐ Bałem się, że będzie to odgrzewany kotlet, ale przyznam, że jest to lepsze niż część druga.
  • Przed wyruszeniem w drogę ⭐⭐⭐⭐⭐ Przygody Kociołka i ekipy zawsze kupuję w ciemno i do tej pory prawie nigdy się nie zawiodłem. A tu mamy historię jak ta cudowna ekipa się zebrała razem.

Kilka książek w wersji papierowej zacząłem czytać, ale żadnej nie udało mi się skończyć.

Kursy

Tu sytuacja nie uległa większej zmianie, czyli nie został wydany żaden kurs. Co wynika z czasu przygotowania takiego kursu. Dało mi to do myślenia, gdyż planowałem przygotować kilkanaście kursów. Po dwóch dość obszernych kursach doszedłem do wniosku, że tworzenie kolejnych w ten sam sposób nie ma sensu. Chodzi dokładnie o ich czas trwania. Kurs, który ma kilka lub kilkanaście godzin, może wygląda atrakcyjnie, ale ile osób na kilkanaście godzin na to żeby usiąść przed kursem i go oglądać ?? Do tego musimy doliczyć czas na praktyczną pracę z narzędziem / językiem / technologią, którą omawia kurs. Dla mnie na ten moment jest to nierealne. Dlatego kolejny kurs będzie krótki i tani co pozwoli na zwiększenie jego dostępności.

Cele

Część osób ustala sobie jakieś cele i stara się je zrealizować. Podobnie jest u mnie, przy czym ten proces rozpocząłem w ramach programu Trzy poziomy. Aktualnie mam swój system jednak część celów pozostało, inne okazały się błędne. Aktualnie realizuję poniższe cele.

Chorwacja - 3 tygodnie

Celem jest wyjazd na trzy tygodnie do Chorwacji. W 2021 wyjechaliśmy i spędziliśmy bardzo miło ten czas. Był to pierwszy rok w którym dodatkowo nie pracowałem, będąc w Chorwacji.

Pasywny przychód z kursów

Pasywny przychód to marzenie wielu osób zwłaszcza będących w branży IT. Kursy są moim planem na tego typu pasywny przychód. Oczywiście w pełni pasywny przychód nie istnieje, choć jak pokazuje wok 2022, gdzie niczego nie robiłem, aby promować bloga czy kursy to sprzedaż 20 kursów za około ~12k netto nie jest złym wynikiem. Cel na nowy rok to wydanie 2 kolejnych kursów i aktywna promocja już istniejących.

Podsumowanie

Patrząc na powyższe dość chaotyczne podsumowanie, to rok 2022 nie był najlepiej zorganizowanym rokiem. Wynika to w wielu zawirowań prywatnych, o których nie będę pisał na blogu. Mam jedynie nadzieję, że kolejny rok będzie lepiej zorganizowany i pozwoli na realizację powyższych celów.